Jak ustalany jest termin porodu?

 

Za pierwszy dzień ciąży uznaje się czas, kiedy tak naprawdę nie doszło jeszcze do zapłodnienia. Termin porodu liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do ukończenia 40. tygodnia ciąży. Weryfikowane jest to podczas pierwszych badań USG, kiedy lekarz ocenia rozwój dziecka i na tej podstawie określa wiek płodu oraz przypuszczalny termin porodu. Należy zaznaczyć, że nie da się precyzyjnie określić terminu zapłodnienia i tym samym – porodu. Odchylenia rzędu 2–3 tygodni są normą.

 

Od którego tygodnia ciąży można mówić o ciąży donoszonej?

 

Chociaż ciąża trwa zazwyczaj 40. tygodni, uznaje się, że od ukończenia 37. tygodnia ciąża jest już donoszona. Zakłada się, że od tego momentu dziecko jest w stanie samodzielnie funkcjonować poza organizmem mamy. Na tym etapie życia płodowego wszystkie narządy i układy w ciele dziecka są już w pełni rozwinięte. Maluch pobrał z krwi matki wystarczającą ilość przeciwciał odpornościowych, a jego układ oddechowy jest już na tyle wykształcony, że jest w stanie poradzić sobie poza organizmem kobiety. Wcześniejszy poród wiąże się z ryzykiem m.in. niedorozwoju płuc i konieczności wspomagania czynności życiowych płodu w inkubatorze.

 

Czy ciąża donoszona wiąże się z bliskim porodem?

 

Od 37. tygodnia mówimy o ciąży donoszonej, co nie oznacza, że poród zaraz się zacznie. W ciążach fizjologicznych, a więc takich, które przebiegają prawidłowo, do narodzin dziecka dochodzi zazwyczaj po 40. tygodniu ciąży. W przypadku wystąpienia komplikacji lub choroby u mamy (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa) ginekolog może podjąć decyzję o indukcji porodu i wcześniejszym rozwiązaniu ciąży. Celem takiego postępowania jest uniknięcie poważnych powikłań u matki i dziecka. Niektóre mamy z kolei rodzą w 41., a nawet w 42 tygodniu ciąży.

 

Jak rozpoznać, że zbliża się poród? Już kilka tygodni przed rozwiązaniem mogą pojawić się tzw. skurcze przepowiadające, które łatwo pomylić ze skurczami porodowymi. Jeśli nie masz pewności lub zauważyłaś inne niepokojące objawy, lepiej na wszelki wypadek skonsultuj się z ginekologiem. Skurcze przepowiadające można łagodzić ciepłą kąpielą i umiarkowaną aktywnością ruchową (np. spacery). Zbliżającą się akcję porodową zwiastuje odejście czopa śluzowego i płynu owodniowego, a także regularne czynności skurczowe macicy. Do szpitala należy udać się, gdy skurcze pojawiają się co 5-10 minut.

 

Co oznacza poród przed 37. tygodniem ciąży?

 

Z jednej strony ciąża donoszona zwiększa szansę na prawidłowy rozwój dziecka, a z drugiej w niektórych przypadkach poród przed 37. tygodniem ciąży staje się najbezpieczniejszym rozwiązaniem ze względu na zdrowie matki i dziecka. Mówimy wówczas o porodzie przedwczesnym, a noworodek jest wcześniakiem. Nie oznacza to jednak, że dziecko nie będzie się prawidłowo rozwijać. Wcześniaki to dzieci urodzenie między 23. a 37. tygodniem ciąży. Im bliżej terminu porodu, tym ryzyko powikłań zdrowotnych u wcześniaka jest mniejsze i ma on większe szanse na samodzielne przeżycie. Rozwiązanie ciąży w terminie 37+0 konieczne jest m.in. w przypadku ciąży bliźniaczej.

 

 

Źródła:

  1. Ćwik, M., Siedlarz, M. (2011). Czy noworodki urodzone blisko terminu porodu mają więcej problemów od noworodków donoszonych? In Annales Academiae Medicae Silesiensis, Vol. 4, No. 65, 19–23.
  2. Wojdyła, Z., Żurawicka, D., Zimnowoda, M. (2015). Poród o czasie a poród indukowany. Wybrane aspekty opieki pielęgniarskiej i położniczej w różnych specjalnościach medycyny, t. 3, s. 80–87.