Czym są hemoroidy?

Guzki krwawnicze zwane hemoroidami, są naturalnymi strukturami odbytu, uszczelniającymi kanał odbytu i wraz z mięśniami zwieracza kontrolują wydalanie. Hemoroidy są wypełnione krwią, stąd nazwa guzki krwawnicze. Wstydliwe i uciążliwe dolegliwości spowodowane  nieprawidłowym działaniem hemoroidów. O chorobie hemoroidalnej mówi się w momencie kiedy guzki wypełniają się krwią i zbyt mocno rozciągają, co wpływa na bolesne wypróżnianie. Dodatkowo, zaleganie krwi może spowodować stany zapalne tkanek odbytu i guzków. Objawy hemoroidów:  

  • dokuczliwy świąd odbytu,

  • podrażnienie śluzówki,

  • wydzielina, która może powodować stany zapalne,

  • uczucie niepełnego wypróżnienia,

  • wypadanie guzka.

W najbardziej zaawansowanym stadium choroby, żylaki pozostają poza odbytem, co wymaga interwencji chirurgicznej.

 

Hemoroidy- przyczyny

Hemoroidy należą do bardzo częstych dolegliwości, a ich na ich powstawanie ma wpływ wiele czynników, do których zalicza się:

  • siedzący tryb życia i brak regularnej aktywności fizycznej,

  • dieta uboga w błonnik,

  • problemy z regularnym wypróżnianiem,

  • nadmierne stosowanie środków przeczyszczających,

  • trudny poród,

  • zmniejszona perystaltyka jelit.

Najczęściej choroba hemoroidalna dotyka osoby po 50 roku życia, osoby borykające się z nadwagą lub otyłością, kobiety w zaawansowanej ciąży kobiety po przebytych kilku porodach. Duży wpływ na powstawanie hemoroidów ma siedzący tryb życia, dlatego najczęściej na tę dolegliwość cierpią pracownicy biurowi, zawodowi kierowcy, a także miłośnicy jazdy na rowerze i jazdy konno. 

 

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidom w ciąży sprzyja naturalne rozpulchnianie śluzówki okolic odbytu, rozluźnienie zwieraczy, a także utrudniony spływ krwi żylnej z miednicy.  Ciąża może wpłynąć na nasilenie dolegliwości, a także groźne powikłania jak zakrzepy przyodbytowe czy uwięźnięcie hemoroidów. Warto wiedzieć, że uwięźnięcie hemoroidów wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Poród siłami natury może wpłynąć na rozciągnięcie się guzków krwawniczych i przyczynić się do choroby hemoroidalnej.  hemoroidy w ciąży należy wymagają konsultacji z proktologiem i  stałej opieki lekarskiej w całym okresie ciąży i po porodzie. W niektórych przypadkach zdarza się , że powiększone i często tkliwe guzki w sposób naturalny i bez dodatkowej ingerencji zaczynają się zmniejszać po porodzie i wracają do swojej pierwotnej lokalizacji w górnej części kanału odbytu Warto wiedzieć, że im więcej przebytych  ciąż, tym trudniej do tego stanu początkowego wrócić - mówi proktolog. Po kilku porodach  lub po ciążach mnogich, guzki nie wracają do wielkości wyjściowej, a problemy z nimi zmuszają do podjęcia decyzji o leczeniu operacyjnym. Operacyjne leczenie guzków krwawniczych możliwe jest  dopiero po zakończeniu karmienia piersią bądź jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę. 

 

Hemoroidy- leczenie

Im szybciej choroba żylaków odbytu zostanie rozpoznana, tym łatwiej ją wyleczyć domowymi sposobami.  Do najskuteczniejszych domowych sposobów leczenia hemoroidów należą:

  • ziołowe nasiadówki, najlepiej z wywarem z kory dębu, rumianku, szałwii, kory kasztanowca, temperatura ziołowej kąpieli nie powinna przekroczyć 40 stopni Celsjusza, ponieważ zbyt wysoka temperatura może podrażnić odbyt,

  • okłady z kostek lodu lub wilgotnych torebek z herbaty, co wpływa na znacznie złagodzenie dolegliwości bólowych, a zawarta w herbacie tanina dodatkowo działa przeciwzapalnie,

  • przemywanie wacikiem nasączonym wyciągiem z aloesu, kory dębu lub rumianku, co wpływa na przyspieszenie gojenia podrażnionej błony śluzowej,

  • regularne picie herbaty ziołowej na bazie pokrzywy, czarnego bzu i piołunu.

Warto pamiętać o diecie bogatej w błonnik, która zapobiega zaparciom, podobnie jak picie 2 litrów płynów dziennie. Dodatkowo, w leczeniu hemoroidów duże znaczenie ma regularna aktywność fizyczna, ponieważ siedzący tryb życia wpływa na nawrót choroby hemoroidalnej. 

 

Zapobieganie hemoroidom w ciąży

Główne zalecenia dla ciężarnych, którym doskwiera choroba hemoroidalna to: unikanie zaparć, codzienna aktywność fizyczna (np. długie spacery), regularne wizyty u proktologa (w każdym trymestrze ciąży), który będzie mógł monitorować chorobę. Dlaczego zapobieganie hemoroidom w ciąży jest tak ważne? Zaawansowana choroba hemoroidalna wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia, czasem nawet interwencji chirurgicznej, dlatego dla dobra przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka lepiej zastosować się do sprawdzonych, domowych sposobów leczenia. 

 

Lek. Marta Dąbrowska