Położenie miednicowe płodu to nieprawidłowa pozycja, którą przybierają niektóre dzieci tuż przed porodem. Jest ona niekorzystna zarówno dla zdrowia dziecka, jak i kobiety w ciąży, a najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wówczas cesarskie cięcie. Dobra wiadomość jest taka, że położenie miednicowe zdarza niezwykle rzadko – jedynie w przypadku około 3-4% ciąż. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taki problem istnieje. Dowiedz się, jaki wpływ na przebieg porodu może mieć położenie miednicowe płodu.
Spis treści
Jak układa się płód w trakcie ciąży?
Na początku ciąży, kiedy płód ma dużo miejsca w jamie macicy, często zmienia swoje położenie i przybiera różne pozycje. Im dziecko staje się większe, tym trudniej jest mu się obracać. Kilka tygodni przed rozwiązaniem ciąży zmniejsza się ilość wolnego miejsca w brzuchu i dziecko układa się już w jednej pozycji (główką w dół lub do góry), a jego ruchy ograniczają się do rozpychania rączkami i nóżkami. Dzieje się tak najczęściej około 32.-34. tygodnia ciąży, chociaż zdarza się też, że dziecko zmienia swoją pozycję tuż przed samym porodem.
W większości przypadków pod koniec ciąży dziecko przyjmuje położenie podłużne główkowe, czyli układa się główką w dół – jego nóżki znajdują się w okolicach żeber ciężarnej, a główka blisko kanału rodnego mamy. Jest to najbardziej naturalne i prawidłowe ułożenie dziecka, umożliwiające poród drogami natury (jeśli nie ma innych przeciwwskazań). Sprawa komplikuje się, gdy dziecko przybiera pozycję odwrotną i układa się w położeniu podłużnym miednicowym – jego główka znajduje się tuż pod mostkiem mamy, a nóżki na dole brzucha. Dotyczy to około 3-4% porodów. W rzadszych przypadkach noworodki układają się poprzecznie lub skośnie. Żadna z tych pozycji nie jest prawidłowa i bardzo często wymaga interwencji chirurgicznej.
Położenie miednicowe – rodzaje
Dziecko w położeniu miednicowym może przybierać różne pozycje. Wyróżnia się następujące możliwości:
- położenie pośladkowe – nóżki dziecka są zgięte w biodrach, a jego stopy znajdują się przy samej główce; częścią przodującą jest pupa;
- położenie stópkowe – przy kanale rodnym znajdują się obie stopy dziecka, a nieco wyżej – pupa;
- położenie miednicowe zupełne – pozycja, przypominająca siad po turecku, czyli nogi dziecka są zgięte i mocno przykurczone do brzucha – u ujścia szyjki macicy znajduje się pupa i stópki;
- położenie miednicowe niezupełne – gdy jedna nóżka jest zgięta, a druga wyprostowana i skierowana do kanału rodnego;
- położenie kolankowe – częścią przodującą podczas porodu są kolanka; jest to sytuacja najrzadsza z wymienionych.
Przyczyny położenia miednicowego
Czynniki, które zwiększają ryzyko położenia miednicowego, to m.in.:
- nietypowy kształt główki dziecka,
- nieprawidłowa budowa miednicy,
- nieprawidłowy kształt macicy, np. macica dwurożna, zbyt wąska macica, przegroda macicy,
- krótka pępowina,
- małowodzie lub wielowodzie – zbyt mała lub zbyt duża ilość wód płodowych, które ograniczają ruchy dziecka albo dają mu zbyt dużą przestrzeń,
- duże mięśniaki macicy, wpływające na kształt macicy,
- łożysko przodujące, które zmienia kształt macicy,
- poród przedwczesny (dziecko może nie zdążyć się obrócić),
- ciąża bliźniacza,
- osłabienie mięśni macicy i brzucha na skutek porodów przebytych w przeszłości,
- wady wrodzone płodu, objawiające się zmianą kształtu lub wielkości główki.
W wielu przypadkach położenia miednicowego dziecka ciąża przebiega prawidłowo i trudno wyjaśnić, dlaczego dziecko nie przybrało prawidłowego położenia.
Położenie miednicowe – rozpoznanie
Pewność co do ułożenia dziecka w macicy można mieć tylko na podstawie USG. Położenie miednicowe rozpoznaje się zazwyczaj podczas badania ultrasonograficznego w III trymestrze ciąży, które wykonywane jest pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży. Niektóre dzieci są w stanie jeszcze przed porodem się obrócić (około 34. tygodnia ciąży), jednak najczęściej pozostają już w tej pozycji do porodu.
Istnieją też domowe sposoby, na podstawie których można przypuszczać, jak ułożone jest dziecko. Jeśli przyszła mama odczuwa kopnięcia w górnej części brzucha, to z dużym prawdopodobieństwem maluch obrócił się do położenia główkowego. W przypadku położenia miednicowego kopnięcia dziecka będą odczuwane w podbrzuszu, a czkawka w górnej części brzucha.
Położenie miednicowe – czy cesarskie cięcie jest konieczne?
Obecnie w krajach rozwiniętych poród z położenia miednicowego odbywa się najczęściej metodą cesarskiego cięcia, ponieważ wiąże się z ryzykiem komplikacji okołoporodowych. Główka jest największą częścią ciała dziecka, dlatego podczas porodu powinna urodzić się jako pierwsza. Podczas porodu naturalnego w pozycji miednicowej poród główki następuje na koniec, przez co może ona zaklinować się w kanale rodnym. Noworodek narażony jest wówczas na groźne urazy mechaniczne głowy, barków i nóżek. Istnieje ryzyko niedotlenienia dziecka, ponieważ poród siłami natury przy położeniu miednicowym zwykle się przedłuża. Może również dojść do różnego rodzaju groźnych powikłań u matki.
Wskazania do cesarskiego cięcia w przypadku porodu z położenia miednicowego to:
- pierwszy poród,
- masa dziecka powyżej 3,5 kg,
- poród przedwczesny,
- wady macicy,
- cukrzyca ciążowa,
- nadciśnienie tętnicze,
- łożysko przodujące.
Obrót zewnętrzny i poród drogami natury
Istnieją przypadki, kiedy poród pośladkowy drogami natury jest możliwy. Zespół położniczy może podjąć taką decyzję na prośbę kobiety ciężarnej, ale tylko przy spełnieniu następujących warunków:
- ciąża przebiega prawidłowo, dziecko jest w dobrej kondycji,
- kobieta jest wieloródką (rodzi po raz kolejny),
- masa płodu nie jest większa niż 3,5 kg i jest podobna lub mniejsza do masy urodzeniowej poprzedniej ciąży,
- dziecko ułożone jest w pozycji miednicowej zupełnej, dzięki czemu obwód części przodującej jest podobny do obwodu główki.
Taki poród może odebrać tylko ginekolog, który ma doświadczenie w odbieraniu porodów płodu z położenia miednicowego. Niektórzy położnicy zalecają w takich sytuacjach poród w pozycji stojącej – dodatkowa siła grawitacji może pomóc źle ułożonemu noworodkowi przyjść na świat.
Innym rozwiązaniem jest obrót zewnętrzny, który może zostać wykonany po 37. tygodniu ciąży, gdy ciąża jest donoszona, przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań do takiej interwencji. Odbywa się pod kontrolą aparatu USG i jest przeprowadzany przez ginekologa-położnika.
Obrócenie płodu polega na zmianie położenia dziecka z miednicowego na główkowe poprzez ucisk na powłoki brzuszne. Przeciwwskazania do obrotu zewnętrznego to m.in.: małowodzie, ciąża bliźniacza, duży rozmiar dziecka, występowanie krwawienia. Obrót zewnętrzny może wywołać akcję porodową i niesie ze sobą ryzyko przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Z tego względu cesarskie cięcie uważane jest za najbezpieczniejsze rozwiązanie ciąży.
Domowe sposoby na obrót dziecka
Skuteczność domowych sposobów na samodzielne obrócenie się dziecka jest dyskusyjna, a wielu ginekologów podchodzi do nich sceptycznie. Są jednak aktywności i masaże, które na pewno nie zaszkodzą, a mogą sprawić, że przyszła mama poczuje się lepiej, np.:
- pływanie na basenie,
- wykonywanie ćwiczeń bezpiecznych dla kobiet ciężarnych, np. zaleconych w szkołach rodzenia,
- wykonywanie specjalnych masaży relaksacyjnych, które pomagają w rozluźnieniu spiętych mięśni,
- praca nad odpowiednią pozycją ciała;
- spanie na boku z nogami ułożonymi wyżej – na poduszkach.
To, czego z całą pewnością nie należy robić, aby zachęcić dziecko do obrotu, to: stawanie na głowie, przykładanie do brzucha zimnych lub ciepłych okładów, a tym bardziej – próbowanie przesuwania malucha rękami. Takie próby obrotu mogą zaszkodzić rozwijającemu się dziecku w brzuchu.
Źródła:
- Kubicki, J. (2014). Poród w położeniu miednicowym płodu – fizjologia czy patologia? Rozważania historyczne. Puls Uczelni, (2), 45-48.
- Grygus, I., Brega, L. (2013). Stosowanie współczesnych technologii przedporodowej korekcji przy nieprawidłowych i miednicowych położeniach płodu. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, s. 19-27.
- Wielgoś, M., Bomba-Opoń, D., Bręborowicz, G. H., Czajkowski, K., Dębski, R. i inni (2018). Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cięcia cesarskiego. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3(4), 159-174.
- Impey, L. W. M., Murphy, D. J., Griffiths, M., Penna, L. K., Adamson i inni (2017). Management of breech presentation. BJOG – An International Journal Of Obstetrics And Gynaecology, 124(7), e152-e177.