W jakim czasie goi się rana po cesarskim cięciu i jak o nią dbać?

Operacja CC odbywa się poprzez nacięcie wszystkich powłok brzusznych. Po wyjęciu dziecka lekarz zszywa macicę, powięź, tkankę podskórną i skórę. Wszystkie te warstwy muszą się zagoić, a w miejscu nacięcia pozostaje blizna. O ranę po cesarskim cięciu należy odpowiednio dbać, aby nie powstał stan zapalny.

W pierwszej dobie po cesarce rana przykryta jest specjalnym opatrunkiem. Nie wolno go moczyć, dlatego też podczas mycia zalecana jest szczególna ostrożność. Możesz np. przykryć to miejsce ręcznikiem lub użyć zwilżonej gąbki, zamiast polewać ciało wodą.

Po zdjęciu pierwszego opatrunku przemywaj miejsce nacięcia wodą z mydłem. Osuszaj skórę wokół jednorazowym papierowym ręcznikiem, aby uniknąć transmisji drobnoustrojów z pozostałych części ciała w okolice rany. Zadbaj też o odpowiednią bieliznę dla młodych mam. Powinna być ona wygodna, przewiewna, a przede wszystkim nieuciskająca, tak aby zniwelować ryzyko uszkodzenia gojącej się rany po cesarce. Najlepiej używać zwykłej bawełnianej bielizny z wysokim stanem - tak aby guma nie uciskała rany po operacji.

 

Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu – jak dbać o bliznę w domu?

Szwy wewnętrzne zakładane po cięciu cesarskim są rozpuszczalne i wchłaniają się samoistnie w ciągu 3 miesięcy od porodu. Szwy zewnętrzne zwykle należy usunąć ok. 8 dni po operacji, gdy rana zdążyła się już wstępnie wygoić, a skóra zrosnąć. 

Blizna na skórze po CC ma około 15 cm długości i znajduje się tuż nad spojeniem łonowym. Na początku dość mocno rzuca się w oczy – ma czerwony kolor – jednak z czasem zaczyna blednąć. Zmienia też swoją strukturę, stając się bardziej płaska i mniej widoczna. Możesz wspomóc ten proces poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków i zabiegów, które wspomagają regenerację komórek skóry.

Czym smarować i jak pielęgnować bliznę po cesarce? Istnieją specjalne maści i plastry, które przyspieszają proces gojenia się tkanek oraz tworzenia się blizn i ich stabilizacji. W tym czasie warto dbać o odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry, a także o jej delikatne masowanie w miejscu, w którym była cięta.

Warto pamiętać, że poprawa elastyczności skóry jest tylko jednym z elementów, nad którymi trzeba pracować w okresie połogu. Zapytaj swoją położną o inne aspekty codziennego funkcjonowania – m.in. o to, jak kichać i kaszleć, wypróżniać się czy wreszcie karmić maluszka, aby nie doszło do rozejścia się blizny. 

 

Terapia blizny po cesarce – dokąd udać się po pomoc?

Kobieta po CC może odczuwać ból i dyskomfort związany m.in. z nadmiernym naciągnięciem skóry w miejscu szycia. Dolegliwości te można skutecznie niwelować poprzez profesjonalną fizjoterapię. Wykonuje ją fizjoterapeuta uroginekologiczny, wyspecjalizowany w pracy z mięśniami brzucha i dna miednicy, a także ze skórą po ciąży i porodzie.

Mobilizacja blizny polega na wykonywaniu masaży i odpowiednim naciąganiu skóry, tak aby stała się ona bardziej elastyczna. Procedura nie należy do przyjemnych (niektóre Panie określają ją nawet jako bolesną). Poza masowaniem blizny stosuje się także kinesiotaping.

Kobieta po cesarskim cięciu może też zdecydować się na fizjoterapię. Zgodnie z zaleceniami specjalistów taka fizjoterapia jest bezpieczna już po ok. 4-5 tygodniach od cięcia. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na częstsze wizyty u specjalisty, poproś go o pokazanie Ci ćwiczeń, które będziesz mogła wykonywać samodzielnie w domu.

Pamiętaj także o codziennej umiarkowanej aktywności fizycznej. Fizjoterapeuta lub trener personalny może ułożyć dla Ciebie plan treningowy na okres po zakończeniu połogu. Możesz również samodzielnie zadbać o codzienny ruch, np. chodząc na krótkie spacery.

 

Możliwe powikłania po CC

Cięcie cesarskie to operacja coraz bardziej powszechna, ale również dość poważna. W jej trakcie lekarz przecina wszystkie warstwy skóry oraz tkanek znajdujących się pod nią. Proces gojenia się rany, która jest tak głęboka, wiąże się z ryzykiem wystąpienia komplikacji.

Blizna po CC może się rozejść, co jest pierwszym efektem niepożądanym. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy doszło do zakażenia. Do rozejścia może dojść na całej długości blizny lub tylko w określonych jej miejscach. W takiej sytuacji najlepiej jest od razu udać się do lekarza.

Zgłoś się do specjalisty (najlepiej w tym samym szpitalu, w którym odbywał się poród) również wówczas, gdy zauważysz u siebie takie objawy, jak: obrzęk w miejscu cięcia, sączenie się ropy, zaczerwienienie w okolicach rany, gorączka, bóle podbrzusza, wstrzymanie obkurczania się macicy, intensywny, przykry zapach odchodów poporodowych. One również mogą świadczyć o powstaniu stanu zapalnego.

Innymi możliwymi powikłaniami po cięciu cesarskim są zrosty i bliznowce. Te ostatnie stanowią duże, różowawe struktury, powstałe poprzez nadmierny rozrost blizny. Mogą mieć wielkość od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. Niekiedy wiążą się z bólem lub świądem, jednak przede wszystkim stanowią problem estetyczny. 

Aby zminimalizować ryzyko powstania zrostów (ale także zakrzepicy), zaleca się dążenie do pionizacji ciała w jak najkrótszym czasie po porodzie. Staraj się wstawać już w pierwszych 8 godzinach po cesarce – np. po to, aby samodzielnie przejść do toalety i z powrotem. Na początku rób to jednak pod kontrolą personelu medycznego. W dalszej perspektywie zadbaj o odpowiednią mobilizację blizny, tak aby nie doszło do zrośnięcia się tkanek podskórnych.

Źle wygojone blizny wewnętrzne mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem w przyszłości.

 

lek. Marta Dąbrowska

 

Źródła:

https://www.opiekaokoloporodowa.pl/artykul/pielegnacja-blizny-po-cesarskim-cieciu