Ile śpi noworodek? Od czego to zależy?

Istnieje powszechne przekonanie, że noworodek powinien spać przez cały czas. Wielu rodziców zastanawia się, czy ich maluszek śpi odpowiednio długo, ponieważ odpowiednia ilość snu w istotny sposób wpływa na rozwój noworodka, w tym na prawidłowe przybieranie na wadze? Dowiedz się, ile śpi noworodek w kolejnych miesiącach życia i jak wydłużyć sen maluszka.

 

Ile śpi noworodek zaraz po porodzie?

Rodzice często zastanawiają się, ile śpi noworodek w pierwszych tygodniach życia. Czy rzeczywiście maluszek powinien  spać przez cały czas? Okazuje się, że noworodek przesypia średnio  16 do 20 godzin na dobę do 6 tygodnia życia. Oznacza to, że noworodek jest aktywny  przez 4 do 8 godzin na dobę. Od czego zależy ilość snu w pierwszych tygodniach życia? Duży wpływ  na ilość snu ma stan zdrowia maluszka np. męczące kolki mogą spowodować, że sen maleństwa będzie krótszy. Co ciekawe,  maluszek w ciągu doby przesypia 16-20 godzin, ale w średnio 4 godzinnych seriach. Krótszy sen noworodka w pierwszych tygodniach życia może być związany z problemami zdrowotnymi, dlatego w razie wątpliwości należy skonsultować się z pediatrą. 

 

Ile śpi niemowlę między 3 a 6 miesiącem życia?

Trzymiesięczne niemowlę wciąż śpi mniej od noworodka, zazwyczaj około 12-15 godzin na dobę. W pierwszych miesiącach życia najczęściej funkcjonuje zgodnie z rytmem dobowym, co oznacza, że jest bardziej aktywny w ciągu dnia.  Niemowlę w wieku 6 miesięcy nadal śpi dużo, bo aż 11-14 godzin na dobę. Warto jednak wiedzieć, że półroczny maluszek zwykle przesypia około 10 godzin w nocy. W ciągu dnia sześciomiesięczne niemowlę jest aktywne, ale zazwyczaj potrzebuje około dwóch dwugodzinnych drzemek, najczęściej między 10.00 a 12.00 i 15.00 a 17.00.

 

Ile śpi niemowlę między 8 a 10 miesiącem życia?

Niemowlę między 8 a 10 miesiącem życia nadal potrzebuje około 14 godzin na dobę . Podobnie jak  półroczny maluszek zazwyczaj przesypia 10 godzin w nocy. Do pierwszego roku życia niemowlę najczęściej potrzebuje dwóch dwugodzinnych drzemek w ciągu dnia. Po pierwszych urodzinach dziecko zazwyczaj  potrzebuje jednej, ale za to dłuższej drzemki w ciągu dnia, najczęściej w godzinach popołudniowych. Ilość drzemek w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb maluszka. Może się zdarzyć, że roczne dziecko nadal potrzebuje dwóch drzemek w ciągu dnia. Niektóre dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia w ogóle nie potrzebują już drzemki i nie jest to powodem do niepokoju. 

 

Jak zadbać o spokojny sen niemowlęcia?

Wielu rodziców zastanawia się jak przedłużyć sen niemowlęcia. Ilość snu maluszka najczęściej zależy od jego indywidualnych potrzeb, ale warto pamiętać o kilku czynnikach które w istotny sposób wpływają na ilość i jakość snu noworodka. Przede wszystkim pamiętaj o rytmie dnia. Dlaczego to takie ważne? Maluszki lubią określony plan dnia, ponieważ wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto zadbać o stałe pory karmienia, spacerów oraz kąpieli. Stały rytm dnia pozwala maluszki się wyciszyć, co ma wpływ na spokojny i dłuższy sen. Spokojny sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju noworodka, dlatego warto zadbać o ciszę w pokoju maluszka. Dobrym rozwiązaniem jest  zasłonięcie okien, włączenie ulubionej pozytywki, dzięki czemu niemowlę  będzie miało świadomość, że czas na sen. Pamiętaj również o hałasach, które Tobie mogą nie przeszkadzać w nocnym odpoczynku jak np. włączony telewizor,  zasypianie przy zbyt dużej ilości bodźców zewnętrznych może negatywnie wpłynąć na jakość i długość snu maluszka. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Obserwuj w jakiej pozycji i w jakim otoczeniu Twój maluszek najszybciej zasypia. Każde dziecko ma swoje indywidualne potrzeby takie jak: zasypianie w ramionach rodziców, spanie na brzuszku czy błogi sen w łóżku rodziców.  Jeśli zauważysz, że Twoje maleństwo najlepiej czuje się w Waszym łóżku, pozwól mu na to. Nie musisz się obawiać, że niemowlę się przyzwyczai i nie będzie chciało opuścić Waszej sypialni. Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z wiekiem, dlatego warto zadbać o spokojny i zdrowy sen maluszka w pierwszych miesiącach jego życia.  

Ilość snu ma ogromne znaczenie dla rozwoju maluszka, ale czasem okazuje się, że wszelkie starania spełzają na niczym i dziecko nadal śpi mniej niż jego rówieśnicy. Nie musisz się zamartwiać, jeśli maluszek śpi godzinę czy dwie krócej niż powinien, ale warto skonsultować się z pediatrą jeśli dziecko bywa rozdrażnione lub marudne i ustalić przyczynę zbyt krótkiego snu.

 

Lek. Michał Dąbrowski