Młodzi rodzice często odczuwają lęk przed podnoszeniem dziecka. Jest to naturalne, ponieważ brak doświadczenia rodzi strach przed nieświadomym zrobieniem czegoś, co zaszkodzi maleństwu. Jak prawidłowo podnosić niemowlę z łóżeczka lub zmienić jego pozycję w celu umożliwienia mu odbicia po jedzeniu? W jaki sposób sadzać kilkumiesięczne dziecko, aby było to dla niego bezpieczne? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.
Spis treści
Jak podnosić niemowlę z łóżeczka?
Na początku warto zauważyć, że istnieje wiele metod na podnoszenie i przenoszenie dziecka. Ich wybór może być uzależniony od dokładnego wieku dziecka, ale również od preferencji rodzica.
W przypadku noworodków zaleca się podnoszenie z pozycji bocznej. Leżące na plecach maleństwo obejmij swoimi przedramionami z obu stron ciała, obejmując dłońmi główkę po obu stronach. Pochylając się nad dzieckiem, przekręć je na bok w taki sposób, że jedna strona jego ciała będzie leżała na Twoim przedramieniu. Drugą rękę oderwij od przeciwległego boku dziecka i podłóż pod jego plecy, tak aby Twój łokieć znalazł się przy potylicy, a dłoń – pod pupą. Trzymając maleństwo w ten sposób, wyprostuj się do pozycji stojącej, przyciskając je do swojej piersi.
Jeżeli chcesz przenieść dziecko na niewielką odległość, np. z łóżeczka na przewijak lub z powrotem, możesz skorzystać z szybkiego sposobu. Podłóż swoje ręce pod tułów niemowlęcia, gdy znajduje się on w pozycji na plecach. Twoje przedramiona (najpierw jedno, a potem drugie) powinny znaleźć się pod plecami i pupą, a nóżki dziecka powinny być rozłożone i obejmować Twoje ręce po ich zewnętrznych stronach. Dłońmi asekuruj główkę. Uwaga! Dla niektórych rodziców ta metoda może nie być dobrym sposobem na to, jak podnosić duże niemowlę. Ciężar dziecka sprawia, że opisana wyżej pozycja może być niewygodna.
Niezależnie od tego, jaką metodę podnoszenia dziecka wybierzesz, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
-
Podnoś dziecko powoli i delikatnie.
-
Podtrzymuj główkę dłońmi, aby nie była odchylona do przodu ani do tyłu.
-
Zwróć uwagę na pozycję szyi i kręgosłupa – zapewnij im podparcie.
-
Kontroluj kończyny malucha, aby nie zwisały bezwładnie.
-
Nie wykonuj gwałtownych ruchów, aby nie przestraszyć maleństwa.
Jak podnosić niemowlę do odbicia?
Odbijanie po jedzeniu jest bardzo ważną czynnością, która pozwala m.in. zminimalizować ryzyko ulewania, czyli zwracania pobranego pokarmu. Celem odbijania jest także zapobieganie bólom brzuszka i kolkom, które mogą się przytrafić, gdy w jelitach znajduje się nadmiar powietrza.
Aby sprawić, że dziecku odbije się po jedzeniu, należy podnieść je do pozycji pionowej. Jak tego dokonać?
Przede wszystkim pamiętaj, że niemowlę, które jeszcze nie potrafi kontrolować swojej główki, nie powinno być podnoszone poprzez złapanie go pod pachami. Aby zmienić pozycję ciała dziecka po jedzeniu, najlepiej jest położyć jedną rękę pod jego główką, a drugą – pod pupą i w ten sposób przyciągnąć je do swojej klatki piersiowej. Pozycja najbardziej sprzyjająca odbijaniu to taka, w której niemowlę częściowo leży na ramieniu rodzica.
Jak podnieść niemowlę do siadu?
Dziecko zaczyna siadać samodzielnie między 6. a 10. miesiącem życia. Nie oznacza to jednak, że w młodszym wieku nie możesz trzymać go w pozycji siedzącej na swoich kolanach. Już około 3. miesiąca życia malucha taka pozycja jest dla niego zupełnie bezpieczna, choć oczywiście wymaga asekuracji ze strony rodzica. Ważne jest to, aby nie podejmować takich prób, zanim dziecko nauczy się stabilnie trzymać swoją główkę.
Jak podnieść niemowlę do siadu?
Trzymając swoje dziecko w pozycji pionowej i opierając jego plecki o swoją klatkę piersiową, użyj jednej ręki, aby zgiąć jego nóżki w kolanach. Następnie usiądź na krześle lub podłodze, sadzając niemowlę na swoich udach. Ważne, by Twoje ciało było lekko odchylone – zapobiegnie to nagłemu przewróceniu się dziecka do przodu, gdy będzie ono cały czas oparte o Twoją klatkę piersiową. Sadzając niemowlę na swoich kolanach, zadbaj o to, aby jego główka była ustabilizowana, a kręgosłup – prosty.
Jak nie podnosić dziecka do siadu?
Podczas wizyty u pediatry lub dziecięcego fizjoterapeuty rodzice mogą zaobserwować wykonywanie przez specjalistę tzw. próby trakcyjnej. Jest to rodzaj testu sprawnościowego, dzięki któremu można ocenić stopień rozwoju i napięcia mięśni u dziecka. Próbę trakcyjną wykonuje się poprzez pociągnięcie dziecka za rączki i zmuszenie go przez to do siadu. Nie jest to jednak ćwiczenie i z pewnością nie należy wykonywać go z niemowlęciem w domu. Taka aktywność nie pomoże maluszkowi w nauce siadania, a może doprowadzić do uszkodzenia kręgosłupa przez przeciążenie.
Dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siadać, ale nudzą się w wózku, gdy nie widzą, co się dzieje na zewnątrz, również można próbować podnosić do siadu podczas spaceru. 6- lub 7-miesięczne dziecko może nawet samodzielnie wykonywać takie próby, chwytając brzegów gondoli i próbując podciągnąć ciało do góry.
Jeżeli chcesz pomóc swojemu maluszkowi w nauce samodzielnego siadania, często kładź go na brzuszku. Dzieci najczęściej przechodzą do siadu z tej właśnie pozycji, podpierając się z przodu rękami, a następnie odpychając od podłoża. Wcześniej jednak potrzebują odpowiedniego wzmocnienia mięśni pleców, brzucha i karku, co umożliwiają im ćwiczenia wykonywane właśnie w pozycji leżącej.
lek. Michał Dąbrowski