Czy wiesz, że wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem noworodka? Z tego powodu na temat wzroku maluszków powstało wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że nowonarodzone dziecko nic nie widzi. Dowiedz się, co i kiedy widzi noworodek i jak wyglądają poszczególne etapy rozwoju wzroku Twojego maleństwa.
Spis treści
Rozwój wzroku w życiu płodowym
Rozwój wzroku dziecka rozpoczyna się pod koniec 7 tygodnia życia płodowego, kiedy powstają tzw. zawiązki oczu. Do około 25 tygodnia życia wzrok maleństwa zaczyna reagować na strumień światła, choć powieki maluszka nadal są zamknięte. Dopiero po 27 tygodniu życia płodowego zaczyna kształtować się siatkówka i maleństwo zaczyna powoli otwierać oczy. Wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem noworodka, ze względu na ciemność panującą w brzuchu mamy. Warto wiedzieć, że najintensywniejszy rozwój wzroku noworodka przypada na pierwsze 4 miesiące życia. Jak widzi noworodek na poszczególnych etapach rozwoju?
Jak widzi 2 tygodniowy noworodek?
2 tygodniowy niemowle ma słabo rozwinięty zmysł wzroku, ze względu na brak koordynacji ruchu gałek ocznych. Maleństwo w drugim tygodniu życia widzi nieostro i nie dostrzega kolorów, reaguje jedynie na kontrastujące barwy światła. Ostrość widzenia noworodków najczęściej nie przekracza 10% ostrości widzenia dorosłego człowieka. Dwutygodniowe niemowlę najlepiej widzi z odległości 20-30 cm i co ciekawe, w tej odległości potrafi zatrzymać wzrok na Twojej twarzy.
Jak widzi niemowlę do 3 miesiąca życia?
Do 3 miesiąca życia, wzrok niemowlaka rozwija się bardzo intensywnie, jednak nadal nie rozróżnia kolorów. Pomiędzy 1 a 3 miesiącem życia noworodek potrafi mimikę twarzy i na nią odpowiedzieć np. uśmiechem na uśmiech rodzica. W tym okresie maleństwo potrafi śledzić przedmioty w ruchu i widzi z odległości 60 cm. W tym okresie warto zadbać o prawidłowy rozwój wzroku maluszka np. montując karuzelę w łóżeczku lub wprowadzając zabawki i książeczki o kontrastowym zestawieniu barw.
Rozwój wzroku dziecka między 3 a 6 miesiącem życia
W okresie między 3 a 6 miesiącem życia maleństwa zaczyna dostrzegać kolory. Jednak warto wiedzieć, że ostrość widzenia nie jest jeszcze dobrze rozwinięta i nadal maleństwo najlepiej reaguje na kontrastowe zestawienia kolorów. W tym okresie rozwoju zmysłu wzroku również sprawdzą się książeczki i zabawki w kontrastowych połączeniach barw. W okresie między 3 a 6 miesiącem życia maleństwo zaczyna widzieć przestrzennie, o czym świadczy fakt bacznego obserwowania upadających przedmiotów. Wbrew pozorom zabawa w rzucanie przedmiotami ma istotny wpływ na rozwój wzroku noworodka, o czym warto pamiętać podnosząc po raz kolejny ulubioną książeczkę czy grzechotkę. W tym okresie intensywnie rozwija się celowość ruchów, o czym świadczy chociażby próby samodzielnego jedzenia łyżeczką. co ciekawe, w tym okresie rozwija się u maluszka również pamięć wzrokowa i Twoja pociecha zaczyna rozpoznawać znajome twarze, zabawki, a nawet miejsca.
Pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia Twój maluszek dostrzega i rozróżnia kolory, potrafi dostrzec przedmioty w ruchu, a także pamięta znajome osoby, miejsca czy ulubione zabawki. W tym okresie życia, noworodek widzi także przestrzennie. Najintensywniejszy rozwój wzroku przypada na pierwsze 4 miesiące życia, w kolejnych maluszek doskonali swoje umiejętności.
Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Obserwowanie poszczególnych etapów rozwoju pociechy dostarcza wiele radości i wzruszeń. W trosce o zdrowie maleństwa należy uważnie obserwować zachowania maleństwa i w razie niepokojących objawów jak najszybciej skonsultować się z pediatrą. Objawy i zachowania noworodka, które wymagają wizyty lekarskiej:
-
opadająca powieka maleństwa,
-
oczy dziecka stale poruszają się w różnych kierunkach,
-
źrenice maluszka są rozszerzone lub nierówne,
-
oczy dziecka są zaczerwienione lub przymglone,
-
oczy maluszka mają nierówną wielkość,
-
po 3 miesiącu życia dziecko nie reaguje na mimikę Twojej twarzy, nie śledzi wzrokiem poruszających się przedmiotów,
-
do 6 miesiąca życia maluszek nie sięga rączką po znajdujące się obok zabawki.
Jeśli zauważysz niepokojące objawy jak najszybciej skonsultuj się z pediatrą, ponieważ w okresie intensywnego rozwoju wzroku maluszka czas ma ogromne znaczenie. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na zastosowanie odpowiedniego leczenia. Obserwuj uważnie swojego maluszka, a jeśli cokolwiek w jego zachowaniu wzbudzi Twój niepokój, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Lek. Michał Dąbrowski