Czy można obcinać paznokcie noworodkowi i niemowlęciu? Nożyczki i cążki

Na wstępie należy podkreślić, że nie wolno obcinać noworodkowi ani niemowlęciu paznokci nożyczkami, czy cążkami dla dorosłych. Należy kupić akcesoria higieniczne dedykowane dla najmłodszych użytkowników. Mogą to być specjalne nożyczki o zaokrąglonych i niezbyt grubych ostrzach lub bezpiecznymi cążkami, które gwarantują maluchom maksymalne bezpieczeństwo. Warto zainwestować w atestowane akcesoria sprawdzonych producentów, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Zarówno nożyczki, jak i cążki dla niemowląt kupimy w aptece lub sklepie z artykułami dla małych dzieci. Część rodziców obgryza maluchom paznokcie zębami, jednak nie jest dobre rozwiązanie zarówno pod względem higienicznym, jak i zdrowotnym. W ten sposób możesz niechcący zrobić krzywdę bobasowi, uszkadzając jego delikatną płytkę paznokciową.

 

Pierwsze obcinanie paznokci u noworodka. To nie jest takie trudne!

Skracanie paznokci u nowo narodzonego dziecka jest dość stresującym momentem dla mamy i taty. Nic dziwnego, paznokcie bobasa są malutkie, cienkie i kruche. Jednak jeśli zachowasz ostrożność, kupisz odpowiednie nożyczki i zastosujesz odpowiednią technikę, skracanie długich paznokci u pociechy nie powinno stanowić dla Ciebie wyzwania. Kiedy powinno odbyć się pierwsze obcinanie paznokci u noworodka? Dopiero po przyjściu ze szpitala do domu i wzięciu kąpieli, dzięki temu przy ewentualnym skaleczeniu paluszka, nie dojdzie do ewentualnego zakażenia bakteriami przyniesionymi z placówki medycznej. Jeszcze w szpitalu zwykle zakłada się maluszkowi na dłonie tzw. rękawiczki niedrapki, dzięki którym przy mimowolnych ruchach rączek noworodek nie podrapie sobie buzi.

Jak więc obcinać paznokcie u noworodka? Oto kilka praktycznych wskazówek. Zadbaj o dobrze oświetlenie, nigdy nie obcinaj paznokci w półmroku, gdyż nietrudno wówczas o skaleczenie paluszków dziecka. Staraj się ustabilizować malucha tak, aby nie był w stanie złapać ani wyrwać Ci nożyczek/cążków z dłoni. Nie należy nigdy zmuszać dziecka do tej czynności, gdyż maluch może szybko się zrazić (wówczas każde kolejne obcinanie paznokci może kończyć się histerią i płaczem). Staraj się zadbać o pozytywną atmosferę i wykazuj się delikatnością. Jeżeli jednego dnia nie uda się skrócić paznokci bobasowi, spróbuj kolejnego.

Wiedz, że najłatwiej obcinać paznokcie podczas snu bobasa (gdy dziecko nie rusza rączkami) lub tuż po kąpieli (płytka paznokciowa jest wówczas miękka i łatwiej przeprowadzić ten zabieg pielęgnacyjny). Wiele mam wykonuje ten zabieg higieniczny także w czasie karmienia, kiedy bobas jest wyjątkowo spokojny i zrelaksowany. Wówczas niezbędna jest pomoc drugiej osoby. Pamiętaj, że paznokcie u rąk należy obcinać na półokrągło. Z kolei paznokcie u stópek obcinamy na prosto. Nadawanie półokrągłego kształtu może doprowadzić do wrastania płytki paznokciowej i bolesnej zanokcicy. By koniec paznokcia wyraźniej odstawał od paluszka, należy ostrożnie nacisnąć opuszek. Ważna uwaga dla rodziców: w przypadku noworodków i niemowląt nie można używać pilników do paznokci ani oskubywać połamanych paznokci. Nie wycinamy też skórek wokół paznokcia, gdyż małe dzieci mają wyjątkowo delikatną skórę i w ten sposób możemy sprawić im ból.

Jeśli jesteś pełna obaw, dobrym pomysłem jest konsultacja instruktażowa z pielęgniarkami w szpitalu lub pielęgniarką środowiskową, która odwiedzi Cię w domu.

 

Jak często obcinać paznokcie u niemowlaka? Co zrobić w razie skaleczenia?

To dość indywidualna kwestia, gdyż jednym maluchom płytka paznokciowa rośnie szybciej, innym nieco wolniej. Pamiętajmy, że szybciej rosną paznokietki u rączek, niż u stópek, dlatego te pierwsze obcinamy co kilka dni, 1-2 w tygodniu, a te drugie mniej więcej raz na 2 tygodnie. Nie zaniedbuj tej czynności, ponieważ długie paznokcie sprzyjają namnażaniu się pod płytką drobnoustrojów i są znakomitym miejscem do gromadzenia brudu. Jeśli podczas obcinania paznokci u maluszka dojdzie do skaleczenia, musisz od razu zdezynfekować ranę wacikiem do dezynfekcji i przemyć ranę solą fizjologiczną. Jeżeli dojdzie do przypadkowego stłuczenia lub przytrzaśnięcia paznokcia u bobasa, należy zaczekać, aż płytka sama odrośnie.

 

Dezynfekcja nożyczek i cążek dla niemowląt

Pamiętaj, że przestrzeganie podstawowych zasad higienicznych podczas obcinania paznokci u małego dziecka to absolutna podstawa. Pozostali członkowie rodziny nie powinni używać tych samych akcesoriów toaletowych, co niemowlę. Dla zachowania najwyższej higieny, po każdym obcinaniu paznokci dokładnie oczyszczaj i dezynfekuj nożyczki i ciążki maluszka środkiem z dodatkiem alkoholu. Przechowuj tego typu akcesoria w miejscu niedostępnym dla dzieci i jeśli zauważysz, że są uszkodzone, wymień je na nowe.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym praktycznym wskazówkom obcinanie paznokci u maluszka będzie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Zachęcamy do zapoznania z pozostałymi artykułami na naszym blogu!

 

 

Lek. Michał Dąbrowski