Nie zawsze możliwy jest poród siłami natury. Jeśli z różnych przyczyn ciąża zostaje zakończona przez cięcie cesarskie, młoda mama planująca kolejne potomstwo często zadaje wiele pytań dotyczących następnej ciąży. Nie ulega wątpliwości, że aby bezpiecznie zajść w kolejną ciążę, należy odczekać rok. W tym przypadku istnieje ryzyko rozejścia się blizny. Dowiedz się więcej na ten temat!
Spis treści
Czym różni się kolejna ciąża po tej zakończonej zabiegowo?
Sam przebieg następnej ciąży po cesarskim cięciu nie różni się niczym szczególnym. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, a przyszła mama pozostaje pod stałą opieką lekarza, maluszek rozwija się normalnie, a powikłania są mało prawdopodobne. Jednak aby ciąża była bezpieczna, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim blizna po cesarskim cięciu musi być w pełni zagojona.
Kiedy po cesarskim cięciu można ponownie zajść w ciążę?
Najczęściej zaleca się, aby zajść w następną ciążę rok po operacji. Być może nie wiesz, że decyzję o kolejnym maluszku warto odłożyć także w przypadku porodu naturalnego. Nie chodzi bowiem tylko o ryzyko pęknięcia macicy, ale też o czas konieczny do regeneracji organizmu po wcześniejszej ciąży. Zbyt wczesne zajście w ciążę nieco zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Ponadto kobiety, które wciąż karmią piersią, są bardziej narażone na niedobory składników odżywczych, witamin i minerałów, które są potrzebne ciężarnej i jej kolejnemu dziecku.
To, ile czasu potrzeba na powrót do formy sprzed ciąży, jest sprawą indywidualną. Zalecany odstęp zależy głównie od ogólnego stanu zdrowia mamy, jej aktywności i wieku. Jeśli więc chcesz zajść w następną ciążę, najlepiej skonsultuj swoje plany z lekarzem ginekologiem.
Jak długo goi się blizna po cesarce?
Przede wszystkim pamiętaj, że w trakcie cesarki lekarz nacina nie tylko powłoki brzuszne, ale też ścianę macicy. Wykonuje się cięcie poprzeczne nadłonowe, z naruszeniem skóry, mięśni brzucha, a kolejno mięśnia macicy. Nawet jeśli stan blizny zewnętrznej wydaje się bardzo dobry, nie oznacza to, że wszystkie tkanki wewnętrzne są w pełni wygojone. Stwierdzić to może tylko lekarz podczas badania USG.
Jeśli okres pomiędzy cięciem cesarskim a kolejną ciążą jest zbyt krótki, istnieje ryzyko rozejścia się blizny. Jednak przy prawidłowym monitorowaniu ciąży zdarza się to bardzo rzadko. Ilość powikłań wzrasta wraz z powtarzaniem zabiegu. Oznacza to, że im więcej cesarek przebyłaś, tym większe ryzyko w kolejnej ciąży.
Czy możliwy jest poród naturalny po wcześniejszej cesarce?
Bardzo często kobieta po cesarskim cięciu zastanawia się, czy zabieg taki wyklucza poród siłami natury w kolejnej ciąży. Zależy to jednak od wielu czynników, głównie od tego, jaki był powód zabiegu. Zwykle poród naturalny po cesarce jest możliwy, jeśli poprzedni zabieg był wykonany ze względu na niewłaściwe położenie dziecka. Trzeba też pamiętać, że kolejny poród naturalny po cesarce wiąże się z pewnym ryzykiem, głównie pęknięciem macicy. Z tego powodu kobieta musi sama wyrazić chęć do porodu naturalnego i oznajmić to na stosownym dokumencie. Ponadto szpital musi być przygotowany na wypadek ewentualnych komplikacji. Wykluczony jest więc poród w domu.
Jeśli natomiast cięcie wynikało z określonych wskazań medycznych, kolejny poród najprawdopodobniej również zakończy się cesarskim cięciem. Zwykle kobiety nie mogą rodzić naturalnie w przypadku zbyt wąskiej miednicy, nadciśnienia tętniczego, schorzeń siatkówki oka czy wrodzonych wad serca. Jeśli poród naturalny zagraża zdrowiu matki lub dziecka, lekarz powinien podjąć decyzję o ponownym ukończeniu ciąży poprzez zabieg operacyjny.
lek. Marta Dąbrowska
Źródła:
-
Jóźwik M., Jóźwik M., Szymanowski P., Jóźwik M.: Stare i nowe powikłania matczyne po cięciu cesarskim. GinPolMedProject 2 (20) 2011. https://www.ginekologiaipoloznictwo.com/articles/old--and--new--maternal--complicationsof--cesarean--section.pdf (data odczytu: 08.01.2023).
-
Peroń A., Jaworski A., Ossowski P.: Ryzyko wystąpienia krwotoku okołoporodowego a sposób zakończenia ciąży. GinPolMedProject 3 (13) 2009. https://www.ginekologiaipoloznictwo.com/articles/peripartum-hemorrhage-risk-and-mode-of-delivery.pdf (data odczytu: 08.01.2023).
-
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cięcia cesarskiego, pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018 tom 3, nr 4, strony 159–174. https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/63344/47669 (data odczytu: 08.01.2023).