Obserwacja śluzu szyjkowego to sposób na monitorowanie zdrowia intymnego. Prawidłowy śluz w ciąży przypomina wydzielinę występującą podczas dni płodnych, jest obfity, bezwonny. Może być przezroczysty, biały lub jasnożółty, należy jednak odróżnić go od upławów związanych z zakażeniem. Po czym je rozpoznać?
Spis treści
Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży?
Duża ilość wydzieliny pochwowej wynika ze zmian fizjologicznych, typowych dla okresu ciąży. Jest efektem przekrwienia szyjki macicy, zwiększonej aktywności gruczołów śluzowych, a także żeńskich hormonów płciowych. Pod wpływem progesteronu i estrogenów śluz w ciąży staje się gęsty i kleisty. Dzięki temu tworzy barierę ochronną, tzw. czop śluzowy, izolujący wejście pochwy od drobnoustrojów ze środowiska zewnętrznego. Gęsty i obfity śluz w ciąży chroni przed rozwojem infekcji intymnych, na które kobiety brzemienne są podatne.
Prawidłowy śluz w ciąży jest:
-
obfity,
-
bezwonny,
-
gęsty i kleisty,
-
przezroczysty, mlecznobiały lub jasnożółty,
-
niedrażniący.
Jak śluz szyjkowy zmienia się w trakcie ciąży?
Brak miesiączki i obfita, bezwonna wydzielina pochwowa mogą być wczesnymi objawami ciąży. Zwłaszcza jeśli oprócz powyższych pojawia się nadmierne zmęczenie, tkliwość i powiększenie piersi, pobolewanie podbrzusza, częsta potrzeba korzystania z toalety, a także charakterystyczne nudności i wymioty. W takim wypadku warto skonsultować się z ginekologiem i wykonać badanie beta-HCG. Istnieją duże szanse, że wynik testu ciążowego będzie pozytywny.
Gęsty, lepki śluz pomaga plemnikom połączyć się z komórką jajową. Około tygodnia po zapłodnieniu, gdy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, może wystąpić tzw. plamienie implantacyjne. Niektóre kobiety nie zauważają tego wcale, u innych pojawia się brązowa wydzielina lub kilkudniowe bardzo skąpe krwawienie, przypominające menstruację.
W dalszych tygodniach wygląd śluzu nie powinien się za bardzo zmieniać. Wydzielina wciąż pozostaje lepka i obfita, czasem z mlecznobiałej staje się jasnożółta, co jest zupełnie prawidłowe. Prawidłowe jest również pojawienie się galaretowatego śluzu pod koniec ciąży, podbarwionego krwią. To oznaka odchodzenia czopa śluzowego i zbliżającego się porodu.
Jaki śluz w ciąży wskazuje na infekcję?
Prawidłowy śluz w ciąży jest bezwonny, gęsto-wodnisty i niedrażniący. Jeśli brzydko pachnie, ma zielonkawy lub szarawy kolor, dziwną konsystencję może oznaczać infekcję intymną. Zakażenia dróg rodnych oprócz upławów często wywołują dyskomfort, świąd, pieczenie i ogólnie złe samopoczucie. Infekcje intymne w ciąży wymagają odpowiedniego leczenia, dlatego gdy tylko zauważy się pierwsze objawy, należy umówić się na wizytę do ginekologa. To ważne dla zdrowia mamy i dziecka!
W ciąży najczęściej dochodzi do zakażenia drożdżakami. Grzybica pochwy rozwija się nagle. Wywołuje bezwonne, grudkowate, białe upławy, wyglądem przypominające twaróg, a także świąd i pieczenie. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne.
Podobnie objawia się waginoza bakteryjna pochwy, z tą różnicą, że wywołana działaniem bakterii wydzielina jest szara lub zielona i ma charakterystyczny „rybi” zapach. Zmieniony śluz w ciąży o pienistej konsystencji i nieprzyjemnej woni może wskazywać na rzęsistkowicę.
Oprócz powyższych sygnałem alarmowym jest również brązowy śluz w zaawansowanej ciąży, a więc podbarwiony krwią. Jeśli pojawia się plamienie, należy pilnie zgłosić się do lekarza.
Warto zapamiętać!
-
Lekko różowy śluz w ciąży tuż przed rozwiązaniem to najczęściej objaw odchodzącego czopa śluzowego.
-
Biała, serowata wydzielina z pochwy w ciąży wskazuje na infekcję intymną.
-
Zielony śluz w ciąży pojawia się w przebiegu zakażenia bakteryjnego.
-
Pienista wydzielina to objaw rzęsistkowicy.
-
O każdym plamieniu w ciąży należy poinformować lekarza.
Obserwacja śluzu szyjkowego pozwala wcześnie rozpoznać ciążę i monitorować stan zdrowia intymnego kobiety. Jeśli wydzielina nagle się zmieni, może okazać się, że doszło do zakażenia i potrzebne jest właściwe leczenie. Infekcje dróg rodnych w ciąży nie należą do rzadkości. Kobiety ciężarne, ze względu na odmienną fizjologię, są na nie szczególnie narażone. Żeby zmniejszyć ryzyko infekcji intymnej w ciąży, należy:
-
dbać o higienę intymną,
-
nosić luźną odzież i przewiewną bieliznę,
-
przyjmować naturalne probiotyki.
Lek. Marta Dąbrowska
Źródła:
H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, Rebis, Poznań, 2015, s. 502-503
E. Stefanbowicz, Grzybicze zapalenie pochwy i sromu, „mp.pl”, [dostęp 23.08.21], https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy
Zobacz również:
- Wyprawka do szpitala - dla noworodka i dla mamy. Co należy zabrać?
- Mdłości w ciąży - co na mdłości, kiedy się pojawiają, jak sobie z nimi radzić?
- Pierwsze objawy ciąży - jak je rozpoznać?