Pierwszy lot samolotem to wielkie przeżycie nawet dla osób dorosłych. Nic więc dziwnego, że dziecko zabrane w taką podróż często doświadcza jeszcze silniejszych emocji. Po przejściu przez odprawę bagażową i kontrolę bezpieczeństwa ma wiele do obejrzenia w strefie wolnocłowej. Później jednak zaczyna się mniej interesujący etap wyprawy. Co warto zabrać na pokład samolotu, aby maluch nie nudził się w czasie kilkugodzinnego lotu? Jak zabezpieczyć potrzeby dziecka podczas takiej podróży? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.
Spis treści
Dziecko w samolocie – czego nie może zabraknąć w bagażu podręcznym?
Wybierając się w podroż samolotem z małym dzieckiem, zadbaj o najdrobniejsze szczegóły. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i poszukiwania prowizorycznych rozwiązań. Kompletując bagaż dla dziecka w samolocie, nie zapomnij dodać do listy poniższych punktów. Dobra organizacja pozwoli Ci w spokoju przetrwać lot.
Fotelik do samolotu
Linie lotnicze zazwyczaj zezwalają, aby dzieci do 2. roku życia zajmowały miejsce w samolocie na jeden z dwóch sposobów. Mogą podróżować na kolanach rodzica lub opiekuna bądź w foteliku samochodowym na dodatkowym miejscu obok. Ta druga opcja sprawdza się zwłaszcza w przypadku niemowląt, które nie potrafią jeszcze siedzieć i potrzebują gondoli.
Fotelik dla dziecka możesz wnieść na pokład bezpłatnie. Jeżeli natomiast chcesz zabrać do samolotu wózek, możesz korzystać z niego do samej płyty lotniska. Tam odbierze go od Ciebie personel, który następnie odpowiednio oznaczy przedmiot i umieści go w luku bagażowym. Po wylądowaniu będziesz mogła odebrać go z taśmy wraz z bagażem rejestrowanym.
Zamiar przewiezienia wózka należy zgłosić obsłudze lotniska z wyprzedzeniem. Warto sprawdzić, czy chęć zabrania w podróż zarówno fotelika, jak i wózka, nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jest to zależne od polityki firmy. Tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair lub Wizzair, często zezwalają na bezpłatny przewóz tylko jednego dodatkowego bagażu dla dziecka.
Jedzenie i picie
Większość linii lotniczych uwzględnia posiłki dla dzieci w swojej ofercie gastronomicznej dla pasażerów. Jeżeli jednak nie chcesz, aby Twoje dziecko jadło samolotowe jedzenie, możesz zapakować do bagażu podręcznego własne produkty.
Ważne jest to, że limity objętościowe dotyczące płynów wnoszonych na pokład samolotów (100 ml na pojemnik) nie obowiązują w przypadku jedzenia dla niemowląt. Możesz więc zabrać ze sobą mleko lub kaszkę w butelce o dowolnej pojemności. Obsługa lotniska może jedynie poprosić Cię o degustację płynu podczas kontroli bezpieczeństwa.
Ubrania na zmianę
Wspólna podróż samolotem z dzieckiem może wiązać się z koniecznością zmiany garderoby. Niemowlę zazwyczaj ulewa posiłki, natomiast nieco starszy maluch może łatwo ubrudzić się podczas prób samodzielnego jedzenia. Zawsze istnieje również ryzyko awaryjnej zmiany pieluszki.
Podczas lotu warto mieć więc przy sobie kilka kompletów czystej odzieży. Dobrym pomysłem jest również zabranie śliniaczka lub pieluchy tetrowej, która pomoże zabezpieczyć ubranie przed zabrudzeniem. Toalety samolotowe są ciasne, jednak zazwyczaj wyposażone w rozkładane przewijaki. W razie nagłej potrzeby można też liczyć na pomoc personelu pokładowego w udostępnieniu nieco większej przestrzeni do przebrania malucha.
Dobrze jest również spakować cieplejszy sweterek lub kocyk dla dziecka. Lądując w innym kraju można trafić na różną pogodę, warto więc pomyśleć o tym przed podróżą. Najlepiej, aby przynajmniej jeden element podręcznego ekwipunku miał właściwości przeciwdeszczowe. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki i ryzyka spędzenia urlopu z chorą pociechą w pokoju hotelowym.
Artykuły higieniczne
Rzeczy, które na co dzień stanowią podstawę funkcjonowania z dzieckiem poza domem, będą Ci potrzebne również w samolocie. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą na pokład zapas pieluszek oraz suchych i mokrych chusteczek. Przydatne mogą okazać się również małe, np. bambusowe ręczniczki i/lub pieluszki tetrowe. Nie zapomnij też o kosmetykach, których zazwyczaj używasz podczas przewijania – zasypce lub kremie przeciwodparzeniowym.
Smoczek
Jeżeli Twoje dziecko używa smoczka, np. z nim zasypia, upewnij się, że masz go „pod ręką" także w samolocie. Nowa sytuacja może być dla malca bardzo stresująca. Każdy element znany mu z codziennego życia będzie więc działał kojąco i uspokajająco. Użycie smoczka może też uprzyjemnić podróż pasażerów siedzących na sąsiednich fotelach. Często pozwala na uniknięcie płaczu u dziecka, a ten z pewnością nie jest pożądany przez innych podróżnych.
Smoczek może się również przydać podczas startu i lądowania samolotu. Ssanie przedmiotu może pomóc niemowlakowi zachować spokój, kiedy jego uszy zaczną się zatykać z powodu zmiany ciśnienia. W przypadku starszych dzieci podobną rolę spełniają cukierki lub lizaki.
Zabawki
Podczas kilku lub nawet kilkudziesięciu godzin lotu nawet najbardziej spokojne dziecko zacznie się w końcu nudzić. Pakując walizkę, warto więc pomyśleć o przedmiotach, które zapewnią mu odpowiednią rozrywkę. Niemowlę w samolocie z pewnością chętnie zajmie swoją uwagę miękką książeczką – np. taką, która na co dzień jest przeznaczona do kąpieli. Z kolei nieco starszemu maluchowi warto zaproponować kolorowankę lub książeczkę manipulacyjną.
W zależności od wieku pociechy, możesz również rozważyć spakowanie ze sobą w podróż:
-
grzechotek i gryzaków,
-
puzzli z dużymi elementami,
-
ulubionego samochodu lub lalki,
-
pluszowego misia,
-
zabawkowego aparatu fotograficznego,
-
zabawki z przyciskami i „bąbelkami" do wciskania.
Ważne, aby zabawki nie składały się z małych części. Po pierwsze jest to związane ryzykiem zadławienia, a po drugie – zgubienia fragmentów przedmiotu w samolocie. Warto też zadbać o to, aby przedmioty elektroniczne wręczane dzieciom do zabawy nie były zbyt hałaśliwe. Zapewni to komfort podróżowania współpasażerom.
Jak ubrać dziecko do samolotu?
Wybierając własny zestaw ubrań na podróż, z pewnością postawisz na coś wygodnego. W podobny sposób postąp w przypadku swojego dziecka. Zrezygnuj ze sztywnych materiałów typu dżins na rzecz bawełny i innych naturalnych tkanin. W samolocie dobrze sprawdzi się dresowy komplecik lub zestaw złożony z getrów i koszulki. W przypadku pociechy, która już samodzielnie chodzi (a więc również biega 😉) najlepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna metoda ubioru „na cebulkę". Pozwoli Ci ona szybko i łatwo dostosowywać liczbę warstw ubrań do temperatury na zewnątrz oraz aktualnej aktywności malucha.
Jeżeli lecisz samolotem z niemowlakiem, postaw na rozpinane śpioszki lub body. Dzięki temu uzyskasz większą szansę na to, że maleństwo spokojnie prześpi całą podróż. Pomoże w tym również szum generowany przez silniki maszyny, który może zadziałać usypiająco. Ubranie dziecka w ten sposób będzie też najwygodniejsze dla Ciebie. Jeżeli zajdzie potrzeba zmiany pieluszki, możesz to zrobić bez konieczności całkowitego rozbierania pociechy.
O czym jeszcze warto pamiętać, planując lot z dzieckiem?
Jeżeli chcesz mieć możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczenia się z lotniska do samolotu, rezerwując lot zaznacz opcję pierwszeństwa wejścia na pokład. Niektóre linie lotnicze oferują opcję "priority" bez dodatkowych opłat, jeżeli rodzic wykupił bilet typu infant (dostępny do drugiego roku życia dziecka). Jest to jednak zależne od polityki firmy, więc jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja podróż przebiegnie sprawnie, zadbaj o opłacenie dodatkowej opcji.
Większość samolotów posiada kilka miejsc z szerszą przestrzenią na nogi. Są one szczególnie przyjazne dzieciom i ich opiekunom. Chcąc odbyć całą podróż w możliwie najwygodniejszy sposób, możesz zarezerwować sobie i swojej rodzinie właśnie te fotele. Zazwyczaj jest to związane z dodatkową opłatą, jednak warto rozważyć taką opcje zwłaszcza przy długim locie. Dodatkową zaletą tych miejsc jest fakt, że są one najczęściej zlokalizowane blisko czoła samolotu. Dzięki temu wsiadanie i wysiadanie z małym dzieckiem może przebiegać szybko i sprawnie.
Niezwykle istotne przy przemieszczaniu się samolotami jest posiadanie odpowiednich dokumentów – nie tylko własnych, ale również dziecka. Przy lotach zagranicznych należy mieć przy sobie paszport lub tymczasowy dowód osobisty pociechy. W przypadku starszych dzieci legitymacja uczniowska niekiedy jest wystarczającym dowodem tożsamości. Dotyczy to jednak wyłącznie niektórych lotów krajowych, o czym niektórzy rodzice nie wiedzą. Warto pamiętać, że podczas odprawy wymagane jest okazanie tego samego dokumentu, którego numer widnieje na bilecie dziecka.
lek. Marta Dąbrowska