Pierwsze przewijanie noworodka często budzi lęk i niepewność. Choć z czasem każdy nabiera doświadczenia, początki mogą być trudne. Dlatego warto wesprzeć się wiedzą i zerknąć na poniższy instruktaż. Zastanawiając się, jak przewinąć noworodka, trzeba pamiętać o dwóch kwestiach - przygotowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy i zachowaniu spokoju!

 

 

1. Co jest potrzebne do przewijania noworodka?

Do przewijania noworodka wcale nie jest potrzebny przewijak, choć taki gadżet z pewnością ułatwia sprawę. Pieluszkę można zmienić właściwie wszędzie, kładąc dziecko na łóżku albo na kocyku rozłożonym na podłodze. Ważne, by było wygodnie, zarówno maleństwu, jak i rodzicowi. W tym celu warto też przygotować wszystkie niezbędne do przewijania noworodka rzeczy, począwszy od maty ochronnej, którą zabezpiecza się materac czy przewijak, a kończąc na komplecie ubranek, ze skarpetkami włącznie. Co dokładnie jest potrzebne? 

Pieluchy

Wybór dobrych pieluch jest bardzo ważny. Zmiana pieluszki u noworodka to najczęściej wykonywana czynność pielęgnacyjna w pierwszych miesiącach życia. Niemowlęta noszą pieluchy właściwie przez cały czas, dlatego warto wybrać najlepsze. Kupując pieluchy, trzeba wziąć uwagę nie tylko rozmiar (określany zwykle według wagi dziecka), lecz również materiał wykonania. Pieluchy bambusowe chłoną wilgoć niewiele gorzej od tych popularnych, są jednak bezpieczniejsze dla skóry i przyjazne dla środowiska. Podobnie jest z pieluszkami wielorazowymi, choć ich wkłady trzeba już prać - co dla niektórych może być wadą. Na początek lepiej kupić małą paczkę pieluch, aby sprawdzić, jak skóra dziecka na nie zareaguje.

Waciki i butelka wody

Wszyscy specjaliści zajmujący się dziećmi zgodnie podkreślają, że mokre chusteczki nie są odpowiednie dla niemowląt. W większości podrażniają delikatną skórę dziecka, wywołują wysypkę, uczulają. Do przewijania noworodka lepiej, zamiast nich użyć zwykłych wacików bawełnianych zwilżonych czystą wodą. Są tańsze, bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne.

Kosmetyki pielęgnacyjne i ochronne

Skóra noworodka jest niedojrzała i nie w pełni wykształcona. Cienka i delikatna może zostać łatwo uszkodzona. Podrażnienia najczęściej pojawiają się w okolicy podpieluszkowej, dlatego trzeba odpowiednio ją zabezpieczać. Czym smarować pupę noworodka? Najlepiej maścią, np. Linoeparol Intensive, przeznaczoną do codziennej ochrony pod pieluszkę od pierwszych dni życia. A w razie odparzeń pieluszkowych (które wcale nie są rzadkością), pomoże delikatna emulsja w butelce z atomizerem np. Sensi Baby – preparat bez konieczności rozsmarowywania, o potrójnym działaniu. Zawiera składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia, natłuszczającym i regenerującym naskórek.  Działa już po pierwszej aplikacji. 

Pieluszka tetrowa

Pieluszki tetrowe, bambusowe albo muślinowe doskonale sprawdzają się do osuszenia umytej skóry, ale też położenia na zimnym przewijaku. Zresztą jako gadżet wielofunkcyjny, są przydatne nie tylko do przewijania noworodka. Można zastosować je jako prześcieradło, kocyk, wałek stabilizujący lub zasłonka przeciwsłoneczna do wózka.

Ubranko

Przygotowując rzeczy do przewijania noworodka, trzeba też pamiętać o czystym ubraniu. Spośród wszystkich pięknych pajacyków, kaftaników i body, najlepiej wybierać te, w które po prostu będzie łatwo ubrać maleństwo.

 

2. Jak przewijać noworodka?

Przewijanie noworodka to jeden z rytuałów pielęgnacyjnych, tak ważnych w życiu każdego dziecka. Postępowanie według schematu niesie wiele plusów. Przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa, a to znacznie ułatwia adaptację noworodka w nowym środowisku. Poza tym dzięki rytuałom maluszki widzą świat, jako spójną całość i mogą szybciej pojąć zasady, które nim kierują. Dlatego warto przewijać niemowlę w określony sposób, a każdą czynność wykonywać spokojnie i poprzedzać komunikatem głosowym (mówiąc np. „teraz zdejmujemy skarpetki”). Dzięki temu zmiana pieluszki przebiega sprawnie i bez zbędnych nerwów. 

Schemat przewijania noworodka może wyglądać następująco:

 

  1. Przygotuj wszystkie rzeczy niezbędne do przewijania noworodka - czystą pieluszkę, waciki i czystą wodę, bieliznę i ubranie na zmianę, maść przeciw odparzeniom, np. Linoeparol Intensive, a w razie konieczności inne kosmetyki.

  2. Umyj ręce ciepłą wodą i dokładnie osusz.

  3. Podnieś dziecko (podtrzymując jedną ręką głowę, a drugą plecy) i delikatnie połóż na przewijaku. Od tego momentu nie spuszczaj go z oczu. Podczas przewijania noworodka, rozmawiaj z nim, śpiewaj, gruchaj. To świetna okazja do stymulowania rozwoju dziecka i zawiązywania więzów bliskości.

  4. Rozbierz dziecko. Jeśli maluszek jest w śpiochach lub pajacyku, rozepnij ubranko, tak aby wyjąć z niego nogi dziecka. Jeśli chcesz je całkiem rozebrać, użyj tetry, jako kocyka.

  5. Odwiń brudną pieluchę.

  6. Przetrzyj skórę mokrym wacikiem. Podczas przewijania noworodka dziewczynki, zawsze wykonuj ruch od przodu do tyłu, tak by nie przenieść bakterii odbytniczych do pochwy.

  7. Wyjmij pieluchę. Aby wysunąć pieluchę spod pupy dziecka, nie unoś maluszka, trzymając go za nóżki - w ten sposób łatwo uszkodzić biodra! Lepiej przekręć dziecko delikatnie na bok (podczas następnego przewijania noworodka zacznij z drugiej strony) i wtedy wyjmij pieluchę.

  8. Dokończ mycie. W razie odparzeń użyj antyseptyka, np. emulsji Sensi Baby.

  9. Dokładnie osusz skórę dziecka pieluszką tetrową.

  10. Posmaruj czystą skórę maścią ochronną jak Linoeparol Intensive. Pozostaw chwilę na powietrzu.

  11. Załóż czystą pieluszkę, znów wsuwając ją pod pupę niemowlaka, przekręcając go delikatnie najpierw na jedną, potem na drugą stronę.

  12. Przebierz maluszka w czyste ubranie.

Gratulacje! Pierwsze przewijanie noworodka zakończone!

 

3. Przewijanie noworodka - co warto wiedzieć?

Świeżo upieczeni rodzice mają mnóstwo pytań i wątpliwości. Niepewni w nowej roli martwią się, czy prawidłowo pielęgnują delikatne i bezbronne maleństwo. To naturalne! Doświadczenie zawsze przychodzi z czasem. Najważniejsze jest, aby słuchać głosu rozsądku i zaufać intuicji. Każdy rodzic ją ma, choć trzeba przyznać, że dziś wewnętrzny głos łatwo zgubić w szumie informacyjnym. Jeśli tak się stanie, pomocy trzeba szukać u pediatry, a jeśli to niemożliwe w merytorycznych źródłach. Jakie pytania najczęściej pojawiają się w kwestii pielęgnacji noworodka?

  • Co ile przewijać noworodka? Im mniejsze dziecko, tym częściej trzeba mu zmieniać pieluszkę. Przewijanie powinno się odbywać nie rzadziej niż co 3 godziny. Zwykle pieluszka robi się mokra zaraz po karmieniu. Częste przewijanie noworodka chroni przed podrażnieniem skóry i odparzeniami pieluszkowymi.

  • Jak często przebierać noworodka? Najlepiej wtedy, gdy jest taka potrzeba (ubrudzone, spocone ubranko, wyjście, zmiana odzieży na cieplejszą).

  • Jak nosić noworodka? Najbezpieczniej jest podnieść dziecko, jedną ręką podtrzymując plecki, a drugą głowę i barki - tak by dziecko leżało na całym przedramieniu. Z takiej pozycji można bezpiecznie unieść niemowlę do pozycji horyzontalnej, opierając je na ramieniu i wciąż podtrzymując główkę.

 

Lek. Michał Dąbrowski

 

 

Źródła:

 

H. Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, Poznań 2015, str. 121-128