Jak zareagować, gdy niemowlę wymiotuje?

Niestety nawet w bardzo wczesnym wieku kilku miesięcy lub nawet tygodni każdego malucha mogą dopaść pewne dolegliwości. Nawet jeśli na co dzień dokładamy wszelkich starań i dbamy o dziecko jak najlepiej, zapewne nie unikniemy takich sytuacji. Powody nudności u najmłodszych dzieci są bowiem bardzo różne. 

Wbrew pozorom wymioty, katar lub kaszel zdarzają się stosunkowo często i doświadczeni rodzice doskonale wiedzą, jak sobie z tym radzić. Choć oczywiście w żadnym wypadku nie należy bagatelizować takich sygnałów. Wszystko zależy od sytuacji i okoliczności, w jakich maluch nabawił się problemu. 

 

Może się zdarzyć, że niemowlę wymiotuje z przejedzenia — to jeden z najczęstszych powodów. To dość oczywiste, że przekarmiony organizm się buntuje. Zdarza się to czasami, ponieważ maluszki nie do końca wiedzą jeszcze, jak współpracować ze swoim układem pokarmowym i ile właściwie powinny zjeść. Drobne ciałka to bardzo delikatne konstrukcje i często drobna nietolerancja może być przyczyną przykrego bólu i wielkiego płaczu. Zadaniem rodzica jest w takim przypadku odróżnić groźne sytuacje od tych nieszkodliwych i zadbać o to, by jego pociecha jak najszybciej doszła do siebie i mogła znowu się uśmiechać. Porada dla młodych rodziców -—  nie martwcie się, to samo przyjdzie z czasem. Jednak zanim nabierzemy życiowego doświadczenia, warto uzbroić się w niezbędną wiedzę i poznać listę najczęstszych powodów nudności u maluszków.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny tego, że niemowlę wymiotuje? 

Na wstępie warto poruszyć ważną kwestię i doprecyzować, czym są wymioty u niemowlęcia. Należy bowiem odróżnić je od zwykłego, częstego ulewania się. Niedoświadczeni rodzice mogą czuć niepokój i potraktować to jako objaw jakiejś poważnej dolegliwości. Tymczasem ulewanie to naturalny proces u niemowlaków. To bezbolesne cofanie się nieznacznej części pokarmu. Jest to spowodowane tym, o czym mówiliśmy wcześniej, czyli niedojrzałością układu pokarmowego maluszka. Wszystko w malutkim organizmie dopiero się kształtuje i uczy prawidłowego funkcjonowania. Odruch ten zanika zazwyczaj dopiero w okolicy 5 miesiąca życia malucha. Dziecko zaczyna wtedy samodzielnie siadać. Warto jednak być czujnym i obserwować, czy wszystko przebiega właściwie. Jeśli ulewanie nie minie, może przekształcić się w refluks. Ta dolegliwość wymaga już specjalistycznego leczenia. Jeśli zaobserwujemy taki problem, nie zwlekajmy, tylko od razu udajmy się do specjalisty.

 

Niemowlę wymiotuje — kiedy do szpitala?

Kiedy sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga obecności lekarza? Takim sygnałem są z pewnością nawracające wymioty. Nie można tego bagatelizować. Może to wskazywać na zakażenie rotawirusami. Z drugiej strony jednak przyczyna może też być bardzo błaha np. choroba lokomocyjna. Może się też na przykład okazać, że maluch reaguje w ten sposób na gęsty katar. Wydzielina spływająca po tylnej ściance gardła może go nieprzyjemnie podrażniać. Zwłaszcza w przypadku kataru suchego, który może również blokować drogi oddechowe malucha. Przyczyną tego, że niemowlę wymiotuje, może być równie dobrze zła jakość jedzenia. To naturalna i zdrowa reakcja organizmu na zjedzenie czegoś nieświeżego. 

 

Co może być przyczyną, jeśli niemowlę wymiotuje przy odbijaniu? Jeśli nasz maluch wymiotuje od czasu do czasu bezpośrednio po jedzeniu, nie powinno budzić to większego niepokoju. Może to być równie dobrze związane z procesem ząbkowania czy na przykład lekkim przeziębieniem. Warto w takich sytuacjach uważnie obserwować swoje maleństwo i uczyć się rozpoznawać wszystkie sygnały, jakie nam daje zarówno sam bobas, jak i jego malutki organizm.

    

Dlaczego niemowlę wymiotuje po mleku modyfikowanym? Jeśli zaobserwujemy to u naszego dziecka, warto wybrać się niezwłocznie do dietetyka lub pediatry. Reakcja może być też spowodowana alergią na krowie mleko. Z pewnością trzeba to dokładnie sprawdzić, by wiedzieć, jak postępować w przyszłości

 

Między drugim a trzecim miesiącem życia malucha może wystąpić tak zwane chlustające wymiotowanie niemowląt. To charakterystyczny objaw, który świadczy o przerostowym zwężeniu końcowego odcinka żołądka, czyli odźwiernika. Dolegliwość ta wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Chlustające wymiotowanie niemowląt może zostać rozpoznane podczas badania USG jamy brzusznej. Nie lekceważmy tego objawu.

 

Inne przyczyny nudności w wieku niemowlęcym

W rzadkich sytuacjach wymioty u niemowląt mogą być wywołane niedrożnością lub zwężeniem dwunastnicy. To z kolei może być efektem problemów z jelitem cienkim, niedrożności smółkowej lub choroby Hirschsprunga. Niezależnie od tego, z którą z tych dolegliwości mamy do czynienia, sprawa jest poważna. Każdy z tych przypadków wymaga interwencji lekarza, więc nie zwlekajmy. 

 

Wymioty u niemowląt mogą być spowodowane poważnymi rzeczami, więc za każdym razem sytuacja wymaga pilnej reakcji i szybkiego postawienia właściwej diagnozy. Jeśli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości i nie chcemy ryzykować, lepszym wyjściem będzie konsultacja ze specjalistą. Bezpieczeństwo naszego dziecka jest przecież najważniejsze.

 

Co zrobić, jeśli niemowlę wymiotuje, ale to nic groźnego?

W przypadku, gdy znamy przyczynę nudności i wiemy, że to nic poważnego, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim to, aby zapewnić dziecku właściwe nawodnienie. Nawet jednodniowe wymioty mogą być pod tym względem niebezpieczne. Szczególnie gdy wymiotom towarzyszy biegunka. Jest to wyjątkowo trudne dla malutkiego organizmu i może wymagać nawet hospitalizacji. Prowadzi do wielkiego osłabienia malucha. Dlatego istotne jest zadbanie o jego komfort i o to by mógł wypoczywać. Niezależnie od tego, czy przebywa w domu, czy na przykład w czasie spaceru, musi czuć się komfortowo, mieć sucho i ciepło. Pamiętajmy jednak, by nie przegrzewać dziecka i zadbać o właściwy dopływ świeżego powietrza. Ciuszki nie mogą uciskać ciałka, ani tym bardziej utrudniać oddychania. Jeśli maluch jest na zewnątrz, chroń go przed promieniami słonecznymi. 

 

Jeśli sytuacja trwa dłużej, warto zasięgnąć porad w kwestii diety. Z jednej strony istotne jest dostarczenie jego organizmowi wszelkich niezbędnych składników. Z drugiej trzeba dbać o różnorodność i powoli wprowadzać nowe potrawy. Przy okazji obserwujmy dziecko. Warto prowadzić w tym celu zeszyt, w którym będziemy zapisywać te składniki, na które maluch reaguje gorzej. 

 

Nudności u niemowląt — przede wszystkim nie panikować

Wymiotowanie u małych dzieci jest dla rodziców często bardzo stresujące. Oprócz tego jest też uciążliwe. Bobas płacze i nie wie, co się dzieje, a my nie zawsze jesteśmy w stanie mu pomóc i ulżyć. Taka sytuacja może prowadzić do kolejnych problemów, zwłaszcza jeśli będzie się przedłużać. Kluczowe jest przede wszystkim rozpoznanie, czy powodem wymiotów jest zatrucie pokarmowe, czy też jakiegoś rodzaju infekcja. Jeśli sprawa jest poważniejsza, nie zwlekajmy, tylko niezwłocznie udajmy się do lekarza lub specjalisty pediatry. Warto wykluczyć także proste przyczyny np. takie jak jedzenie, na które dziecko ma alergię lub nietolerancję pokarmową czy ząbkowanie. W tym czasie dziecko może wymiotować i w pewnym sensie jest to naturalny odruch. 

 

Jeśli dziecko wymiotuje częściej, koniecznie skonsultuj to z pediatrą. Niezbędne będzie przeprowadzenie badań i znalezienie przyczyny dla dobra dziecka. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla malca. Nie tylko jeśli chodzi o jego dobre samopoczucie i bezpieczeństwo. Szybka interwencja może zapobiec rozwojowi poważniejszych dolegliwości i pomóc uniknąć długotrwałego leczenia. Dzięki temu dziecko może się normalnie rozwijać. Jeśli nie będziemy wpadać w panikę, maluch będzie nam wdzięczny, a problem uda się szybciej rozwiązać. 

 

Lek. Michał Dąbrowski