Skóra niemowląt i małych dzieci - co warto wiedzieć?

Skóra noworodków jest bardzo delikatna i znacznie bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych niż skóry osób dorosłych ponieważ posiada wyższe pH i jest znacznie cieńsza. Skóra dziecka osiąga dojrzałość dopiero około 3 roku życia, ale warto pamiętać, że dopiero około 12 roku życia skóra dziecka zyskuje właściwości ochronne.  Właściwa pielęgnacja niemowląt i małych dzieci wymaga szczególnej troski i stosowania kosmetyków o działaniu natłuszczającym, kojącym i regenerującym. Jednak w przypadku skóry wrażliwej u dzieci należy zwrócić większą uwagę na skład kosmetyków i ubrań, aby nie nasilić dolegliwości. 

 

Czym charakteryzuje się skóra wrażliwa?

Skóra niemowląt i małych dzieci jest cieńsza i mniej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak: promieniowanie UV, substancje zapachowe, chlorowana woda, barwniki. Wrażliwa skóra dziecka charakteryzuje się nadmierną reakcją na kontakt z substancjami drażniącymi, a nawet na zmiany temperatury. Jeśli zauważysz u swojego dziecka wysypkę, zaczerwienienie lub swędzenie skóry możesz mieć pewność, że Twoja pociecha posiada wrażliwą skórę. W takim przypadku bardzo ważne jest obserwowanie reakcji skóry dziecka na czynniki zewnętrzne, aby w przyszłości ograniczyć kontakt z drażniącymi substancjami. Wrażliwa skóra wyróżnia się również bardzo szybką reakcją na czynniki drażniące, dlatego ustalenie substancji, która wywołuje podrażnienie nie jest szczególnie trudne. Zazwyczaj bolesne zaczerwienienie czy wysypka występuje w okolicach bezpośredniego kontaktu z czynnikiem drażniącym. Jeśli przyczyną jest kosmetyk, podrażnienie występuje w miejscu aplikacji. Podobnie reaguje skóra dziecka na substancje zawarte w niektórych przedmiotach takich jak: plastelina, kredki czy farby i zazwyczaj podrażnienie występuje na ręce, w której dziecko trzymało przedmiot. Czasami czynnikiem drażniącym może być materiał, z którego wykonane są ubrania dziecka, co zazwyczaj objawia się zaczerwienieniem i swędzeniem skóry w miejscu bezpośredniego kontaktu z odzieżą.

 

Jak pielęgnować wrażliwą skórę dziecka?

Wrażliwa skóra dziecka wymaga szczególnej troski i świadomego wyboru nie tylko kosmetyków pielęgnacyjnych, ale także ubrań, zabawek, a nawet przyborów szkolnych. W pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka bardzo ważne jest ograniczanie bezpośredniego kontaktu z czynnikami drażniącymi. Wybierając kosmetyki dla dzieci zwróć szczególną uwagę na skład produktu. W emulsjach do kąpieli, szamponach czy kremach dla skóry wrażliwej nie powinny się znaleźć parabeny, konserwanty, substancje zapachowe, barwniki. Dobrym wyborem są produkty pielęgnacyjne przeznaczone do delikatnej skóry dziecka o działaniu kojącym, regenerującym i natłuszczającym. Kosmetyki dla dzieci z wrażliwą skóry powinny posiadać atest Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny lub Centrum Zdrowia Dziecka. Kosmetyki do skóry wrażliwej powinny posiadać w swoim składzie substancje odbudowujące lipidowy płaszcz skóry jak np. emulsja do kąpieli Atoperal Baby zawierająca olej lniany, canola i sojowy oraz składniki o działaniu nawilżającym i natłuszczającym polecana do skóry wrażliwej, podrażnionej i atopowej, 

Atesty powinny także posiadać przybory szkolne takie jak kredki, farbki czy plastelina, z których korzysta dziecko. Podobna zasada dotyczy również środków do prania bielizny i odzieży dziecięcej. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup pralki, która posiada specjalny program do prania ubrań dziecięcych. W przypadku wrażliwej skóry dobrym wyborem będą specjalne środki przeznaczone do prania ubranek niemowlęcych. Ubrania dziecięce powinny być wykonane z przewiewnych i naturalnych materiałów. Sztuczne tkaniny czy barwniki do farbowania ubrań również mogą powodować podrażnienia, dlatego warto dokładnie czytać skład nowej koszulki, spodenek czy sukienki. Objawy wrażliwej skóry często mylone są z alergią skórną lub atopowym zapaleniu skóry, dlatego w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. 

 

Lek. Michał Dąbrowski