Epidemia wywołana przez wirus SARS–CoV–2 zmieniła sposób pracy położnej POZ.
Do chwili obecnej, świadczenia położnej POZ regulowane są przez Ustawę o zawodzie pielęgniarki i położnej, Rozporządzenia MZ w sprawie zakresu zadań lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. 1567 z dnia 28 września 2016 r.) oraz inne akty prawne. Epidemia wymusiła zmianę podejścia do pacjentek, zmianę organizacji edukacji przedporodowej, wizyt patronażowych i w ogóle funkcjonowanie POZ. Poniżej przedstawiono wyciąg z Rekomendacji Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, dr hab. n. o zdr. Grażyny Iwanowicz-Palus, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Położnych Rodzinnych oraz Polskiego Towarzystwa Położnych dla położnych rodzinnych/położnych podstawowej opieki zdrowotnej na czas epidemii wirusa SARS–CoV–2 wywołującego chorobę COVID–19 z 2.04.2020 r.
Spis treści
I. Planowanie wizyty patronażowej
-
W celu zminimalizowania ryzyka transmisji infekcji COVID-19 należy ograniczyć:
-
bezpośrednie kontakty położnej z pacjentką do niezbędnego minimum,
-
jeśli wizyta jest niezbędna – ograniczyć do niezbędnego minimum czas trwania bezpośredniej wizyty w miejscu pobytu matki i dziecka.
W pozostałych sytuacjach kontakt z pacjentką może odbyć się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności.
-
Pierwszą wizytę patronażową należy odbyć w miejscu pobytu matki i dziecka, nie później niż w ciągu 48 godzin od otrzymania przez położną zgłoszenia urodzenia dziecka. Podczas tej wizyty położna POZ powinna przede wszystkim ocenić stan zdrowia położnicy i noworodka, zwrócić uwagę na relacje w rodzinie i wydolność opiekuńczą rodziny.
-
Przed wizytą patronażową w miejscu pobytu matki i dziecka, położna POZ rejestruje pacjentkę w systemie informatycznym, sprawdza w systemie e-WUŚ jej prawa do świadczeń medycznych oraz sprawdza informację, czy pacjentka nie jest w okresie kwarantanny.
-
Jeżeli położnica nie wyraża zgody na wizytę patronażową w miejscu pobytu matki i dziecka, położna powinna odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej oraz poinformować pacjentkę o konieczności autoryzacji tej decyzji poprzez wysłanie do niej drogą elektroniczną skanu lub zdjęcia. W takiej sytuacji położna udziela poradę z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności.
-
Przed każdą wizytą domową położna musi przeprowadzić rozmową telefoniczną celem przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego dotyczącego wirusa SARS–CoV–2 i podjęcia decyzji o odbyciu wizyty w miejscu pobytu matki i dziecka.
Pytania powinny dotyczyć:
● Przebywania domowników w ciągu ostatnich 14 dni w rejonie transmisji koronawirusa;
● Występowania u położnicy lub współmieszkańców objawów takich jak gorączka powyżej 38°C, kaszel, uczucie duszności.
● Kontaktu pacjentki w ciągu ostatnich 14 z osobą, u której zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem; -
Jeżeli z przeprowadzonego wywiadu wynika, że pacjentka jest zdrowa i nie miała kontaktu z osobą chorą lub mającą styczność z SARS–CoV–2, położna powinna przeprowadzić wywiad dotyczący położnicy i jej dziecka, aby zminimalizować czas pobytu w środowisku domowym podopiecznych. Działania położnej powinny ograniczyć się do badania przedmiotowego matki i dziecka oraz ewentualnego zdjęcia szwów z rany krocza lub szwów z rany po cięciu cesarskim.
-
W przypadku kwalifikacji pacjentki do wizyty w środowisku domowym, położna powinna uprzedzić pacjentkę, że wizyta będzie krótka i ograniczy się do niezbędnego minimum czasowego. Zdiagnozowane przez położną problemy zostaną omówione przez telefon, a zalecenia zostaną przesłane do położnicy. Powinna także poinformować pacjentkę, aby ograniczyć kontakt z innymi domownikami, wywietrzyć pomieszczenia przed i po wizycie oraz przetrzeć klamki i powierzchnie preparatem dezynfekcyjnym lub wodą z detergentem.
-
Przed ewentualną wizytą położna powinna zwrócić się do pacjentki z prośbą o przesłanie drogą elektroniczną zdjęcia/skanu karty informacyjnej położnicy i noworodka, która otrzymała w szpitalu.
-
Na wizytę w środowisku domowym pacjentki należy umówić się na konkretną godzinę z położnicą.
-
W sytuacji, gdy położnica lub jej współdomownicy są izolowani w warunkach domowych lub poddani są kwarantannie, położna powinna zrezygnować z wizyty w środowisku domowym pacjentki. Świadczenie wobec położnicy i noworodka powinno być zrealizowane z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności, o ile działania te nie zagrażają pogorszeniem stanu zdrowia matki i dziecka.
II. Przebieg wizyty patronażowej
-
Czas wizyty powinien być ograniczony do niezbędnego minimum, nie przekraczający 15 minut.
-
Położna powinna przynieść do domu pacjentki niezbędny sprzęt w torbie (waga, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego, termometr), narzędzia, środki i materiały opatrunkowe przeznaczone dla pacjentki/noworodka. Torba powinna zawierać rzeczy TYLKO dla tej jednej położnicy i noworodka, powinna być łatwa do wyprania w wysokiej temperaturze. Jeżeli pacjentka posiada własny aparat do mierzenia ciśnienia i termometr, położna może wykorzystać je do wykonania pomiarów.
-
Położna powinna być odpowiednio przygotowana do wizyty: na dłoniach nie powinna mieć nic poniżej łokci (bransoletki, zegarki, obrączka), włosy upięte, powinna być ubrana w maskę, okulary ochronne lub przyłbicę, rękawice ochronne 2 pary (wewnętrzne i zewnętrzne).
-
W domach jednorodzinnych wizyta patronażowa położnej powinna odbywać się w pokoju na niższej kondygnacji budynku i jak najbliżej drzwi wejściowych i łazienki.
-
Przed wejściem do pokoju, w którym przebywa pacjentka, a po wejściu do mieszkania, położna powinna zostawić dwa czyste oznakowane czerwone worki na odpady medyczne zakaźne, założyć ochraniacze na obuwie, zdezynfekować ręce przy użyciu roztworu na bazie alkoholu zgodnie z instrukcjami producenta, założyć rękawice ochronne, założyć maskę i okulary, ewentualnie przyłbicę.
-
Pacjentka przed wejściem położnej do mieszkania powinna dokładnie umyć ręce wodą z mydłem oraz założyć maseczkę.
-
Podczas wizyty patronażowej położnej w pokoju powinna być tylko matka z dzieckiem. Pozostali domownicy powinni przebywać w innych pomieszczeniach. W celu ograniczenia kontaktu z dotykanymi powierzchniami, drzwi do pokoju i łazienki powinny być otwarte.
-
W czasie wizyty położna powinna zachować szczególną ostrożność, wszystkie czynności przy matce i dziecku wykonywać w rękawiczkach, które po użyciu należy wrzucić do czerwonego worka.
-
Podczas rozmowy z pacjentką położna powinna zachować możliwie największą bezpieczną odległość. Zaleca się nie mniej niż 1,5 m.
-
Badanie położnicy i noworodka należy możliwie maksymalnie skrócić. Po badaniu położna powinna umyć ręce i zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu, a sprzęt medyczny zdezynfekować przed i po jego użyciu.
-
Konieczne jest zdezynfekowanie miejsca umieszczenia dokumentacji medycznej (stół) oraz ograniczenie kontaktu fizycznego przy każdym podpisywaniu dokumentów. Pacjentka powinna używać własnego długopisu oraz ograniczyć dotykanie kartek. Położna może wpisać w książeczkę zdrowia dziecka najważniejsze pozyskane informacje i autoryzować tylko nazwiskiem i imieniem położnej oraz numerem PWZ. Nie ma konieczności stawiania pieczątki. Dezynfekcji należy poddać także po zakończonej wizycie telefon komórkowy (w torebce strunowej), pieczątkę, długopis i inne dotykane elementy.
-
Podczas wizyty położna powinna krótko poinformować pacjentkę o zaleceniach, informując, że dalsze informacje i zalecenia położnica otrzyma drogą telefoniczną.
-
Po zakończonej wizycie, poza pokojem, gdzie przebywają matki i dziecka, położna musi zdjąć środki ochrony osobistej z zachowaniem obowiązujących procedur w tym zakresie, wrzucić je do podwójnego czerwonego worka pozostawionego przy drzwiach wejściowych, a następnie zabrać go do utylizacji. Jeśli były używane okulary ochronne, należy je zabezpieczyć w osobnym worku i obowiązkowo zdezynfekować przed kolejnym użyciem. Ręce i nadgarstki należy zdezynfekować płynem na bazie alkoholu, zgodnie z instrukcją producenta.
-
Położna powinna poinformować pacjentkę, że wszystkie pomieszczenia po wizycie patronażowej powinna dobrze wywietrzyć.
-
Wizytę w razie konieczności można kontynuować z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności. Także pacjentka podczas wizyty położnej może złożyć oświadczenie o realizacji kolejnych wizyt za pośrednictwem tych systemów. Zgoda ta może być także przesłana w formie elektronicznej.
-
Wizyty z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności mogą być udzielanie wyłącznie w sytuacji, gdy pozyskane informacje na podstawie wywiadu telefonicznego wskazują, że pacjentka i jej dziecko nie wymagają osobistej obecności położnej. Jeżeli jednak występuje konieczność spotkania się z matką i dzieckiem w środowisku domowym, to wizyta patronażowa musi być bezwzględnie zrealizowana. W przypadku odroczenia terminu wizyt patronażowych lub ich zawieszenia na rzecz realizowania wizyt z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności zawsze położna powinna wziąć pod uwagę ryzyko dotyczące stanu zdrowia położnicy i jej dziecka oraz możliwości jego pogorszenia.
III. Wizyty u pacjentki ginekologiczno-onkologicznej
-
U pacjentek po zabiegu chirurgicznym/ginekologicznym, położna POZ wykonuje wizytę zgodnie z przedstawionym powyżej schematem, uwzględniając specyfikę wizyty oraz ewentualny kontakt z wydzielinami pacjentki (rana po operacji brzusznej lub rana krocza).
IV. Edukacja przedporodowa
-
W celu zminimalizowania ryzyka transmisji infekcji COVID-19 w odniesieniu do kobiet ciężarnych, edukację przedporodową dla kobiet w ciąży od 21. tygodnia ciąży do terminu rozwiązania, należy realizować tylko w formie porady z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności, do czasu zakończenia okresu epidemii na terenie kraju.
Położna POZ powinna pamiętać o indywidualnym podejściu do każdej pacjentki i uwzględniać zmieniającą się sytuacji epidemiologiczną. Nie powinno się pozostawiać położnicy i noworodka bez możliwości kontaktu z położną oraz w ogóle bez opieki. Położna, do której zdeklarowana jest pacjentka i jej dziecko, odpowiada za nadzór nad stanem zdrowia podopiecznych. Dlatego wnikliwie należy przeprowadzić wywiad telefoniczny kwalifikujący pacjentkę do wizyty patronażowej i odbyć tę wizytę, jeśli stan zdrowia matki lub dziecka tego wymagają.
Piśmiennictwo:
Rekomendacji Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, dr hab. n. o zdr. Grażyny Iwanowicz-Palus, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Położnych Rodzinnych oraz Polskiego Towarzystwa Położnych dla położnych rodzinnych/położnych podstawowej opieki zdrowotnej na czas epidemii wirusa SARS–CoV–2 wywołującego chorobę COVID–19: zalecenia dla położnych POZ.
https://www.mp.pl/covid19/zalecenia/232018,covid-19-zalecenia-dla-poloznych-poz
Rozporządzenia MZ z dnia 21 września 2016 r. w sprawie zakresu zadań lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. 1567 z dnia 28 września 2016 r.)