Przyczyny braku apetytu w ciąży

Wiele kobiet spodziewających się dziecka odczuwa wzmożony apetyt i jest to traktowane przez społeczeństwo jako norma. Trudno się dziwić, ponieważ rozwijający się płód potrzebuje składników odżywczych i energii, aby zdrowo rosnąć. Zadaniem mamy jest dbanie o siebie i dostarczanie do organizmu wartościowych posiłków. Niestety nie dla wszystkich jest to łatwe.

Brak apetytu na początku ciąży najczęściej jest spowodowany dolegliwościami, które dokuczają przyszłej mamie. Są one związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie – pojawieniem się hormonu HCG we krwi oraz zwiększoną produkcją m.in. progesteronu, estradiolu. Do nieprzyjemnych doświadczeń towarzyszących kobiecie w ciąży należą przede wszystkim poranne mdłości i wymioty. W pierwszym trymestrze mogą się one rozciągać także na pozostałe pory dnia, co oznacza, że ciężarna czuje się źle praktycznie przez cały czas.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży nudności i wymioty zazwyczaj są już łagodniejsze lub nie występują wcale. Nie musi to jednak oznaczać, że apetyt przyszłej mamy powrócił. Brak łaknienia w tym okresie może być spowodowany często występującą w czasie ciąży nadwrażliwością na zapachy. U niektórych Pań pojawia się też instynktowna niechęć do niektórych produktów spożywczych – np. wstręt do mięsa.

W trzecim trymestrze czynnikiem problematycznym może być również duży, ciążowy brzuch. Rozwijający się w nim płód zwykle uciska narządy wewnętrzne przyszłej mamy, powodując zgagę i brak chęci na jedzenie. Do dolegliwości fizycznych często dochodzi stres związany ze zbliżającym się porodem, a to również nie wpływa pozytywnie na apetyt.

 

Sposoby na brak apetytu w ciąży

Jeżeli brak apetytu połączony jest z brakiem przybierania na wadze, może to oznaczać zagrożenie dla rozwoju dziecka. Jest to powód do niepokoju i nie należy go bagatelizować. Jeżeli zauważyłaś, że chudniesz, będąc w ciąży, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. W przypadku braku apetytu spowodowanego nudnościami specjalista może np. przepisać Ci środki przeciwwymiotne. Niejedzenie wiąże się najczęściej z odwodnieniem organizmu, dlatego możesz również otrzymać kroplówkę z elektrolitami. Jest to jednak doraźny sposób na wzmocnienie organizmu. Kluczem do zdrowego przejścia przez okres ciąży jest racjonalne i zdrowe odżywianie.

Będąc w ciąży, powinnaś szczególnie dbać o zbilansowaną dietę, która zaspokoi Twoje zapotrzebowanie energetyczne, a także pozwoli Ci dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Nie powinnaś natomiast zmuszać się do jedzenia, a jedynie pobudzać swój apetyt w umiejętny sposób.

Jeżeli jesteś w ciąży i odczuwasz niechęć do jedzenia spowodowaną ciągłymi wymiotami i mdłościami, wypróbuj metodę małych kroków. Zamiast trzech dużych posiłków dziennie, spożywaj niewielkie porcje (300-400 kcal) co 2-3 godziny. Możesz przygotowywać swoje ulubione potrawy i przekąski, o ile są one zdrowe i zaspokajają Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Unikaj ciężkostrawnego jedzenia, takiego jak ostre i tłuste produkty spożywcze.

Aby zneutralizować dolegliwości występujące w pierwszych tygodniach ciąży, możesz również skorzystać ze sposobu, który stosowały nasze babcie. Dodawanie imbiru do herbaty i przegryzanie obranych ze skórki migdałów bywa pomocne w neutralizowaniu nudności. Metoda ta nie sprawdza się jednak u wszystkich ciężarnych, dlatego warto poszukać najlepszych dla siebie rozwiązań indywidualnie.

Powodem braku apetytu mogą być również ciążowe zachcianki. Jeżeli ciągle podjadasz pomiędzy posiłkami, może to zmniejszyć Twoją ochotę na pełnowartościowy posiłek. Postaraj się przed tym powstrzymać i sprawdź, jakie przyniesie to rezultaty. Oczywiście nie musisz odmawiać sobie drobnych przyjemności w ciągu dnia! Kontroluj jednak to, co, kiedy i w jakich ilościach spożywasz.

Kolejną poradą przy braku apetytu w ciąży jest dbanie o regularną aktywność fizyczną. Zwłaszcza ruch na świeżym powietrzu sprzyja przyspieszeniu akcji serca, dotlenieniu organizmu i pobudzeniu przemiany materii. To wszystko sprawia, że częściej i silniej odczuwamy potrzebę jedzenia. Głębokie oddychanie w czasie wysiłku niekiedy pomaga też zaradzić mdłościom.

 

Pamiętaj, że aktywność fizyczna, jaką podejmujesz w czasie oczekiwania na dziecko, powinna być umiarkowana. Zwłaszcza w przypadku, gdy nie ćwiczyłaś przed ciążą, powinnaś skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, jakie sporty są bezpieczne dla Ciebie i dziecka. Już 20-minutowy spacer odbywany każdego dnia pomoże Ci czuć się lepiej!


lek. Marta Dąbrowska

 

Źródła:

 

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-z-zintegrowanej-opieki-medycznej/monografie/zachowania_zdrowotne_kobiet_w_ciazy_w_kontekscie_percepcji_ciala.pdf