Zastanawiasz się, czy grypa w ciąży jest groźna dla rozwijającego się płodu? Dowiedz się, jakie ryzyko niesie ze sobą ta infekcja.
Przeziębienie lub grypa w ciąży to dość częsty stan, który ma związek z osłabieniem układu immunologicznego kobiety, natomiast nigdy nie powinien być bagatelizowany i wymaga konsultacji z lekarzem. Zastanawiasz się, czy grypa w ciąży jest groźna dla rozwijającego się płodu? Dowiedz się, jakie ryzyko niesie ze sobą ta infekcja. Poznaj sposoby leczenia i zapobiegania grypie w ciąży.
Spis treści
Grypa w ciąży – przyczyny infekcji
Zakażenie wirusem grypy w ciąży budzi niepokój u każdej przyszłej mamy. Jakie są przyczyny tej choroby? Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub kontaktową. Dlatego tak ważne jest, aby ciężarna unikała dużych skupisk ludzkich, szczególnie w tzw. sezonie infekcyjnym (październik-marzec).
Objawy grypy w ciąży
Objawy grypy u kobiet w ciąży nie odbiegają od symptomów, jakich doświadczają pozostali pacjenci. Do najczęstszych objawów zaliczamy:
- gorączkę,
- kaszel,
- bóle mięśniowe,
- ból gardła,
- katar,
- ból głowy.
W przebiegu grypy mogą pojawić się także wymioty i biegunka.
Grypa w ciąży – czy jest groźna dla płodu i matki? Powikłania
Szczególnie niebezpieczną sytuacją z punktu widzenia zdrowia rozwijającego się płodu jest zachorowanie na grypę w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas ryzyko poronienia jest największe (łożysko, które zapobiega wnikaniu drobnoustrojów chorobotwórczych, rozwija się do 18. tygodnia życia płodowego). Jak pokazuje praktyka lekarska, u kobiet w ciąży chorych na infekcje grypopodobne częściej dochodzi do powikłań, takich jak np. zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli. Warto wspomnieć, że nieleczona grypa może uszkodzić mięsień sercowy ciężarnej. Jeśli wirus grypy zaatakuje organizm pacjentki w trzecim trymestrze ciąży, może dojść do przedwczesnego porodu, dziecko, a które przyjdzie na świat, może mieć zbyt małą masę urodzeniową. Innym powikłaniem zdrowotnym jest upośledzenie rozwoju układu nerwowego i pokarmowego dziecka.
Do wystąpienia powikłań pogrypowych predysponują fizjologiczne zmiany w ciąży, przeciążenia układu krążenia i negatywne zmiany w układzie immunologicznym. Co więcej, kobiety ciężarne chore na grypę sezonową są hospitalizowane kilka razy częściej, niż pacjentki w tym samym wieku, które nie spodziewają się potomstwa.
Leczenie grypy w ciąży. Bezpieczne leki i domowe sposoby
Leczenie grypy w ciąży powinno opierać się na preparatach w 100% bezpiecznych dla płodu. Należy jak najwięcej wypoczywać i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (płyny pod różną postacią). Polecane są napary ziołowe, herbaty owocowe, ciepły bulion warzywny. W zwalczeniu gorączki może pomóc syrop z malin, które wykazują właściwości napotne. Warto próbować też domowych metod leczenia jak np. syrop z cebuli, który może złagodzić kaszel i ukoić podrażnione gardło. Pomocne mogą okazać się również inhalacje z sody oczyszczonej lub z dodatkiem olejków eterycznych. Bezpieczny dla matki i płodu jest m.in.: olejek miętowy, eukaliptusowy, lawendowy.
Rekomendowanym lekiem przeciwbólowym, który można bez obaw przyjmować podczas infekcji w ciąży, jest paracetamol (pomaga też obniżyć wysoką temperaturę). Możesz sięgnąć po niego, jeśli odczuwasz silny ból głowy lub chcesz zbić gorączkę. Natomiast należy unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych z kwasem salicylowym i ibuprofenem. W ciąży nie powinno się też aplikować kropli do nosa z lekami obkurczającymi śluzówkę.
Grypa w ciąży a profilaktyka. Szczepienia ochronne, higiena, dieta
Jak uniknąć grypy w ciąży i niebezpiecznych powikłań? Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zachorowania na grypę w ciąży są szczepienia przeciwko grypie. WHO zaleca szczepionki inaktywowane dla kobiet spodziewających się potomstwa w sezonie epidemicznym. Bardzo ważne jest też przestrzeganie podstawowych zasad higieny (częste mycie rąk wodą z mydłem) i unikanie kontaktu z innymi chorymi na grypę. Chcąc zmniejszyć ryzyko infekcji, warto zwrócić też uwagę na codzienną dietę. Należy spożywać posiłki obfitujące w pokarmy będące dobrym źródłem witaminy C, takie jak np. papryka, kiszone ogórki, sałaty, natka pietruszki.
Pamietaj, aby przy wystąpieniu pierwszych objawów grypy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym!