Ciało przechodzi ogromną przemianę, i chociaż przygotowuje się do tego przez 9 miesięcy, warto wiedzieć, na co przygotować się w związku z porodem, niezależnie od tego, czy to poród naturalny, czy cesarskie cięcie.

 

Przygotowania do porodu - masz 9 miesięcy

 

Ciało kobiety przez 9 miesięcy jest mieszkaniem dla nowego życia. Karmi je, chroni, pielęgnuje i daje z siebie wszystko to, co najlepsze. Nic dziwnego, że wiele kobiet odczuwa w trakcie ciąży dużo dolegliwości - od zmęczenia, mdłości i wymiotów, przez bóle kości i stawów, po bóle kręgosłupa. Dla każdej mamy ciąża to duży wysiłek. Na pytanie jak przygotować się do porodu nie ma jednej odpowiedzi, jednak warto zaufać swojemu organizmowi i pomóc mu tak, jak to tylko możliwe.

 

Każda ciąża jednak przebiega inaczej i samopoczucie w niej jest kwestią indywidualną. Niektóre kobiety w ciąży czują się i wyglądają fantastycznie, inne sporo przybierają na wadze i nie mają siły na codzienne funkcjonowanie. Nie da się przewidzieć reakcji organizmu. Ta sama kobieta w dwóch ciążach może czuć się kompletnie inaczej. Trudno powiedzieć, skąd wynikają te różnice, dlatego najlepiej podążać za sygnałami, jakie daje ciało. Jeśli źle się czujesz, organizm daje Ci znać, że powinnaś odpocząć. Nie walcz z tym, nie wyrzucaj sobie gorszej formy i nie porównuj się do innych mam, tylko po prostu nabieraj sił.

 

Jak psychicznie przygotować się do porodu?

 

Przede wszystkim kluczowe jest nastawienie psychiczne. Jeśli boisz się porodu siłami natury - idź i porozmawiaj o swoim lękach z psychologiem. Coraz więcej kobiet praktykuje ćwiczenia z oddechem i łagodną jogę dla kobiet w ciąży. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą odciążyć kręgosłup, pomóc rozluźnić napięte mięśnie, ale też pozytywnie wpływają na psychikę. Pamiętaj jednak, że nic na siłę - jeśli nie czujesz się wystarczająco dobrze, zrezygnuj z ćwiczeń.

 

Jeśli to Twój pierwszy poród, zapisz się do szkoły rodzenia. Doświadczone położne opowiedzą Ci i Twojemu partnerowi o wszystkich aspektach porodu i przeprowadzą przez niego w taki sposób, żeby nic nie było dla Ciebie zaskoczeniem. Omówią też pierwsze chwile z noworodkiem, przygotują na to, co będzie się działo w pierwszych dniach i tygodniach. Wiedza jest pierwszym krokiem do oswojenia strachu. Na szkole rodzenia położne powinny przedstawić Ci wszystkie opcje porodu - poród w wodzie, w domu, w szpitalu. Jeśli tego nie zrobią - pytaj.

 

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na poród?

 

Ciało kobiety stopniowo samo przygotowuje się do tego zadania, jakim jest poród. Pomaga w tym także maluszek. Z dnia na dzień rośnie i przestrzeń pod sercem mamy staje się dla niego zbyt ciasna. Wtedy najczęściej sam układa się głową w dół kanału rodnego, przybierając odpowiednią pozycję do wyjścia na świat. Może to stać się nawet na miesiąc przed porodem - mówi się wtedy o tym, że brzuch ciężarnej kobiety jest nisko. Ostatnie tygodnie i dni przed porodem kobieta często czuje się ociężała. Brzuch jest duży, ciężko się poruszać, a najprostsze czynności stanowią problem. Często, wskutek wspomnianej pozycji dziecka, występuje o przyszłej mamy uczucie parcia na pęcherz.

 

Skurcze Braxtona Hicksa

 

Już na miesiąc przed porodem niektóre kobiety odczuwają skurcze przepowiadające, tzw. Braxtona - Hicksa. Mają one za zadanie przygotować macicę na poród, ale jeszcze do niego nie prowadzą. Nie wszystkie kobiety też muszą je odczuwać. Jeśli będziesz rodzić pierwszy raz, przy skurczach przepowiadających możesz czuć się nieco zdezorientowana, gdyż

ciężko będzie bez wcześniejszego doświadczenia odróżnić je od skurczy porodowych. Ale doświadczone mamy na pewno potwierdzą - kiedy przyjdzie czas na właściwy poród, po prostu będziesz to wiedzieć.

 

Kiedy zaczyna się poród?

 

Jednym z pierwszych sygnałów właściwego porodu jest usunięcie czopu śluzowego oraz odejście wód płodowych. Czop śluzowy chroni szyjkę macicy przez infekcjami - tak, aby niepożądane drobnoustroje nie dostały się tam, gdzie rozwija się dziecko. Przed porodem ulega wydaleniu. Może się to zdarzyć na parę dni lub tygodni przed porodem. Śluz zauważysz na bieliźnie i może być podbarwiony krwią, ale nie jest to powód do obaw - krew to skutek pękania mniejszych naczyń krwionośnych. Niepokojąca i wymagająca niezwłocznego kontaktu z lekarzem jest sytuacja, kiedy krew będzie świeża i będzie jej dużo. Wtedy bezzwłocznie udaj się do szpitala.

 

Sygnałem do porodu, który bezsprzecznie świadczy o tym, że poród się zaczyna jest odejście wód płodowych. Gdy pęcherz owodniowy pęka i wody odchodzą, a trudno to przeoczyć i na pewno widziałaś to na niejednym filmie, musisz udać się do szpitala, nawet jeśli nie odczuwasz jeszcze skurczy porodowych. Zanotuj godzinę, kiedy wody odeszły - personel szpitala zapewne o to zapyta.

 

Na chwilę przed porodem organizm się oczyszcza, przygotowując na duży wysiłek. Dużo kobiet odczuwa wtedy dolegliwości ze strony układu pokarmowego - mają biegunkę lub wymioty. Ale te objawy mogą też pojawić się wcześniej i wcale nie zwiastować porodu. Wystarczy, że po dużym wysiłku nacisk na narządy wewnętrzne u kobiety ciężarnej się zwiększa.

 

Kiedy przygotować torbę do szpitala?

 

Warto pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu torby do szpitala, w której znajdą się rzeczy niezbędne dla mamy i dziecka. Porodowi towarzyszą ogromne emocje i mało która kobieta ma wtedy głowę do pakowania wszystkich potrzebnych rzeczy. Często, zwłaszcza jeśli to pierwszy poród, masz prawo czuć się zdezorientowana, przestraszona lub podekscytowana. Porodowi towarzyszy całe spektrum emocji, dlatego warto wcześniej zadbać o to, aby gdy do niego dojdzie, po prostu chwycić wcześniej przygotowaną torbę i nie zastanawiać się, czywszystko spakowałaś. Najbezpieczniej przyjąć, że torbę do szpitala należy przygotować

już na 2 miesiące przed terminem porodu.