Kształt brzucha a płeć dziecka – czy to ma sens?

Niektóre osoby wierzą w przekonanie, że  z kształtu brzucha w ciąży można „odczytać” płeć dziecka, które przyjdzie na świat. Według przekazywanego z pokolenie na pokolenie przesądu, jeśli kształt brzucha w ciąży przypomina piłkę, kobieta urodzi dziewczynkę. Natomiast jeżeli brzuch ma spiczasty kształt, rodzice powitają na świecie chłopca. Kolejnym powielanym mitem jest przeświadczenie, iż dziewczynka odbiera mamie urodę i jeśli kobieta nie prezentuje się w ciąży zbyt korzystnie, z pewnością urodzi córkę. Oczywiście nie jest to prawdą, a jedynie powielaną od lat legendą. Nie ma żadnych podstaw medycznych, aby sądzić, że kształt brzucha w ciąży ma związek z płcią potomstwa. 

 

Od czego zależy kształt brzucha w ciąży?

Zastanawiasz się, od czego zależy kształt brzucha w ciąży? Przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji konkretnej kobiety. W przypadku drobnych pań ciąża jest szybciej widoczna, niż u tych o tęższej figurze. Co więcej, zdarza się, że u kobiet chorujących na otyłość ciąża w ogóle nie jest widoczna. Warto podkreślić, że duży brzuch w ciąży wcale nie jest jednoznaczny z tym, iż masa urodzeniowa dziecka będzie ponad normę (powyżej 4000 g). Może okazać się, że rozmiar brzucha wynika z dużej ilości wód płodowych, a nowo narodzony maluch jest drobny.

 

Na kształt brzucha w ciąży wpływa też ułożenie dziecka. Pamiętaj, tempo wzrostu brzucha zależy od tego jak szybko przybierasz na wadze, jaką masz budowę, czy masz tendencje do zatrzymania wody w organizmie oraz, czy masz za sobą przynajmniej jedną ciążę. Oczywiście w przypadku ciąży mnogiej naturalnie brzuch będzie większy. U niektórych pacjentek obwód ciążowego brzucha może wynosić nawet 100 cm i więcej.

 

Co mówi kształt brzucha w ciąży? Informuje nas o etapie ciąży. Lekarz ginekolog,porównując wielkość i kształt brzucha w ciąży do wysokości macicy jest w stanie z dużą dokładnością określić wiek ciąży. 

 

Normalny a dziwny kształt brzucha w ciąży

Kobiety, które po raz pierwszy doświadczą macierzyństwa, dość często zgłaszają lekarzowi prowadzącemu obawy, iż mają dziwny kształt brzucha w ciąży. Zwykle nie ma się czym niepokoić. Warto mieć świadomość, że każdy organizm jest inny i nie istnieje jeden wzorcowy kształt brzucha w ciąży. 

 

Kiedy brzuch staje się widoczny? Zwykle około 4. miesiąca ciąży, choć są kobiety, u którym ciąża jest widoczna znacznie wcześniej (np. wieloródki) lub później (panie z nadwagą lub otyłością). Jeśli brzuch w ciąży faktycznie rośnie zbyt wolno, może oznaczać to małowodzie. Niewystarczająca ilość płynu owodniowego może być skutkiem np. nadciśnienia tętniczego. Najczęstszą przyczyną małowodzia jest przedwczesne pęknięcie pęcherza owodniowego lub wrodzona wada układu moczowego. Mały brzuch w ciąży niekiedy jest też oznaką zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego płodu. W celu poznania przyczyny tego problemu warto umówić się na badanie USG.

 

Podsumowując, wokół kształtu brzucha w ciąży narosło mnóstwo mitów. Pamiętaj, że nie ma jednego podręcznikowego wzorca, do którego powinnaś się dostosować. Każdy ciążowy brzuch jest wyjątkowy i inny. Mimo wszystko niepokoi cię wygląd Twojego brzucha i martwisz się o zdrowie dziecka? Trzymaj rękę na pulsie i konsultuj się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z przebiegiem ciąży.

 

Lek. Michał Dąbrowski

 

Źródła:

 

Andrzej Bacz, Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, “mp.pl”, [dostęp: 23.02.2022],

https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy

 

Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?, „pbkm.pl” [dostęp: 23.02.2022],

https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/jak-szybko-rosnie-brzuch-w-ciazy-i-w-ktorym-miesiacu-zaczyna-byc-widoczny