Jak zmienia się waga w ciąży?

Przyrost kilogramów w okresie ciąży to w dużej mierze sprawa indywidualna. To, jak bardzo zmieni się waga w ciągu kolejnych trzech trymestrów, zależy od wielu czynników. Do tych najważniejszych należą:

  • waga przed zajściem w ciążę oraz wartość wyjściowego BMI,

  • przebieg ciąży i stan zdrowia przyszłej mamy,

  • nawyki żywieniowe i dieta ciężarnej,

  • rozwój dziecka,

  • liczba płodów.

Zazwyczaj przyjmuje się, że waga w ciąży pojedynczej nie powinna zwiększyć się o więcej niż 20%. Tym samym przyszła mama, której waga wyjściowa wynosiła 60 kg, nie powinna przytyć więcej niż 12 kg.  Warto jednak pamiętać, że w okresie ciąży decydujące znaczenie ma rozwój płodu. Jeżeli przebiega on prawidłowo, nie ma powodów do niepokoju, nawet jeżeli przyrost wagi będzie nieznacznie odbiegał od przedstawionego wyżej wzorca.

 

Przyrost wagi w ciąży

Wiele przyszłych mama zastanawia się, jak rośnie waga w ciąży i czy początkowy spadek kilogramów jest sygnałem do niepokoju. W pierwszym trymestrze, a zatem do ok. 12 tygodnia, waga ciężarnej może nieznacznie wzrosnąć lub zmniejszyć się. Ta druga sytuacja może być skutkiem towarzyszących pierwszemu okresowi ciąży nudności i wymiotów. W pierwszym trymestrze warto jednak kontrolować, czy kilogramów nie przybywa zbyt szybko. Gwałtowny przyrost wagi należy skonsultować z lekarzem.

W drugim trymestrze waga ciężarnej zazwyczaj zwiększa się o ok. 4-6 kg. Najszybszy przyrost kilogramów następuje zazwyczaj w ostatnich trzech miesiącach. Pomiędzy 30 i 40 tygodniem ciąży waga przyszłej mamy zwiększa się o ok. 8 -10 kg.

 

Jaka waga w ciąży będzie prawidłowa?

Podczas określania optymalnego przyrostu wagi, bierze się pod uwagę BMI przyszłej mamy przed ciążą. W przypadku kobiet z niedowagą (BMI poniżej 18,5) przyrost wagi w II i III trymestrze powinien mieścić się w przedziale od 12,5 do 18 kg. Z kolei kobiety z nadwagą (BMI powyżej 25) nie powinny przytyć więcej niż 11 kg. Te wartości dotyczą jednak ciąży pojedynczej. U kobiet, które spodziewają się bliźniąt, waga może zwiększyć się o ok. 16-21 kg.

 

Waga w ciąży – co i ile waży?

Przyrost dodatkowych kilogramów w okresie ciąży związany jest m.in. z rozwojem dziecka, a także zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Na zwiększenie wagi w ciąży wpływa m.in.:

  • waga dziecka – ok. 3,5 kg

  • waga powiększającej się macicy – ok. 1 kg,

  • łożysko – od 0,5 do 1 kg,

  • płyn owodniowy – od 1 do 2 kg

  • waga powiększających się piersi – ok. 2 kg

  • tkanka tłuszczowa i inne płyny ustrojowe – 3 kg.


Nieprawidłowy przyrost wagi w ciąży

Nadmierny przyrost wagi w ciąży może być efektem wielu czynników. Wśród nich wymienić można:

  • obrzęki,

  • cukrzycę ciążową,

  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe,

  • zaburzenia hormonalne.

Lekarz prowadzący ciążę, w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, powinien zlecić dodatkowe badania, które pozwolą znaleźć źródło problemu. Nawet jeżeli dodatkowe kilogramy pojawiają się na wadze bardzo szybko, w okresie ciąży nie należy stosować żadnych diet odchudzających. Jeśli przyrost wagi wynika z cukrzycy ciążowej, przyszła mama powinna przestrzegać zaleceń diabetologa.

Spadek, lub powolny przyrost kilogramów może z kolei wynikać ze złego samopoczucia przyszłej mamy (utrzymujących się nudności i wymiotów), a także problemów hormonalnych.  Choć wiele kobiet, których dotyczy ten problem, martwi się o zdrowie dziecka, to jednak powolny przyrost wagi w ciąży nie musi negatywnie wpływać na stan zdrowia czy wagę urodzeniową maluszka.

 

Lek. Michał Dąbrowski

 

Źródła:

 

  1. Przyrost masy ciała w ciąży: https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46267/33055

  2. Przybieranie na wadze w okresie ciąży: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/72651,przybieranie-na-wadze-w-czasie-ciazy

  3. Ile powinnaś przytyć, gdy jesteś w ciąży: https://1000dni.pl/ciaza-i-porod/ile-powinnas-przytyc-gdy-jestes-w-ciazy