Nacięcie krocza to niestety nadal najczęściej stosowany zabieg położniczy podczas porodu. Wykonuje się go z powodu szeroko rozumianej „ochrony” krocza.
Argumenty za nacięciem krocza przytaczane przez naukowców/obserwatorów mówiły o ochronie struktur mięśni dna miednicy, ochronie główki płodu i łatwiejszym porodzie. Tymczasem badania wielu autorów wykazały, że nacięcie krocza zwiększa ryzyko dalszych obrażeń krocza, nie zapobiega uszkodzeniom mięśni dna miednicy, czy też późniejszemu obniżaniu się narządów rodnych, a wręcz przyczynia się do większego odczuwania bólu, dyspareunii, sprzyja infekcjom oraz znacznej utracie krwi i gorszemu gojeniu się krocza niż w przypadku samoistnego pęknięcia. Dużym problemem może być powstawanie przetok odbytniczo-kroczowych, odbytowych oraz odbytniczo-pochwowych, których przyczyną jest niedokrwienie tkanek w trakcie porodu, a także przeszycie odbytnicy podczas szycia krocza po porodzie.
Spis treści
I. Klasyfikacja pęknięć krocza
Śródporodowe uszkodzenia krocza dzieli się według międzynarodowej czterostopniowej klasyfikacji pęknięć krocza na:
Klasyfikacja pęknięć krocza wg RCOG (2004) |
|
Stopień |
Zakres urazu |
I |
Uszkodzenie WYŁĄCZNIE skóry krocza i/lub błony śluzowej pochwy |
II |
Uszkodzenie skóry i mięśni krocza, bez uszkodzenia zwieracza odbytu |
IIIA |
Uszkodzenie mniej niż 50% grubości zwieracza zewnętrznego odbytu, bez uszkodzenia zwieracza wewnętrznego odbytu |
IIIB |
Uszkodzenie więcej niż 50% grubości zwieracza zewnętrznego odbytu, bez uszkodzenia zwieracza wewnętrznego odbytu |
IIIC |
Uszkodzenie zwieracza zewnętrznego i wewnętrznego odbytu, nieuszkodzona błona śluzowa odbytu |
IV |
Uszkodzenie skóry, mięśni, zwieracza zewnętrznego i wewnętrznego odbytu i błony śluzowej odbytu |
Źródło: Bręborowicz GH, 2015.
II. Zapobieganie nacięciom krocza w czasie porodu
Każda ciężarna powinna skorzystać z edukacji przedporodowej u położnej POZ, która nauczy ją, jak przygotować krocze do porodu.
-
Ćwiczenia w czasie ciąży. Każda ciężarna powinna być zachęcana do aktywności fizycznej w czasie ciąży, aby utrzymać swoją kondycję, ale także zapobiegać bólom kręgosłupa, obrzękom, czy polepszyć jakość snu. Ćwiczenia, m. in. rozciągające poprawiają elastyczność i rozluźniają mięśnie krocza i dna miednicy. Kobieta uczy się kontroli nad mięśniami wpływającymi na przebieg porodu. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia urazów kanału rodnego.
-
Ćwiczenia mięśni dna miednicy. Powinny być wykonywane przez każdą kobietę, a te, które ich nie robiły, w ciąży powinny zacząć jak najwcześniej. Polepszają one ukrwienie i dotlenienie mięśni dna miednicy oraz zapewniają ich większą elastyczność i siłę. Przyczyniają się do zwiększenia satysfakcji seksualnej. Ćwiczenia powinno się wykonywać kilka razy dziennie po 10-12 powtórzeń. Dowiedziono, że ćwiczenia mięśni dna miednicy zmniejszają ryzyko pęknięć krocza.
-
Masaż krocza w ciąży. Masaż można rozpocząć nawet w połowie ciąży, a minimum miesiąc przed porodem. Ważny jest prawidłowo dobrany olejek: oliwa z oliwek, olej z awokado, z kiełków pszenicy lub olejek migdałowy. Można olejek zrobić samemu: równą ilość płatków nagietka i kwiatów arniki zalać olejem z kiełków pszenicy i oliwy z oliwek w szczelnym słoiku i umieścić w słonecznym oknie na 2 tygodnie. Następnie odcedzić i przelać do ciemnej buteleczki. Przed użyciem olejek należy ogrzać do temperatury ciała. Masaż najlepiej wykonywać wieczorem podczas wieczornej toalety: stanąć w pozycji stojącej, jedną nogę oprzeć o krawędź wanny/ stołeczka i niewielką ilość olejku nanieść na palce, które wprowadza się do pochwy. Należy wykonywać okrężne ruchy masujące ściany pochwy, dolną część przedsionka pochwy i okolice górnej części krocza (z pominięciem odbytu). Po wmasowaniu olejku w skórę, należy umieścić opuszek palca w pochwie i naciskać w kierunku odbytu, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Masaż należy przerwać, kiedy kobieta czuje pieczenie w okolicy dolnej części pochwy. Po kilku dniach należy dołączyć drugi palec, po kilku następnych trzeci i dalej czwarty. Tak przeprowadzony masaż umożliwi rozciągnięcie się krocza nawet do 2/3 wielkości główki rodzącego się noworodka. Przeciwwskazaniem do masażu jest stwierdzona infekcja pochwy.
-
Joga. Nie wpływa ona bezpośrednio na mniejszy odsetek nacięć krocza
czy wystąpienia uszkodzeń kanału rodnego. Jej głównym zadaniem jest uzyskanie rozluźnienia i likwidacja napięć, co powoduje lepsze dotlenienie i relaksację wszystkich narządów. Wpływa więc na lepszą sprawność mięśni dna miednicy, które są lepiej rozciągnięte i mają większą siłę w czasie porodu. -
Pozycje wertykalne w czasie porodu. W pozycji pionowej tkanki krocza rozciągają się równomiernie wokół główki płodu, co powoduje mniejsze ryzyko pęknięcia krocza. Sama główka nie cofa się w przerwach międzyskurczowych, co przyczynia się do lepszej adaptacji krocza, nie powoduje jego niedotlenienia i blednięcia. Sam poród jest łatwiejszy i mniej bolesny dla rodzącej, skraca się czas II okresu porodu, a rodząca nie musi wykonywać tak dużej siły parcia.
-
Intuicyjne zachowanie rodzącej w czasie porodu. Ważne jest, aby rodząca kierowała się odruchową chęcią parcia. Natura zadbała o powolne przystosowanie się pochwy i krocza do przechodzącej przez kanał rodny główki dziecka. W czasie porodu ważna jest cierpliwość i nie przyspieszanie porodu – on powinien się rozgrywać we własnym tempie. Każda ingerencja w przebieg porodu sprzyja pojawieniu się nieprawidłowości i powikłań, w tym pęknięciom krocza.
III. Pielęgnacja naciętego/pękniętego krocza po porodzie
-
Jak najczęstsze leżenie celem odciążenia szwów i zmniejszenia napięcia tkanek krocza. Jak najmniej stać i siedzieć, szczególnie w pierwszych dniach po porodzie.
-
Jeśli trzeba usiąść, należy robić to delikatnie, na stronie nienaciętej. Przy siadaniu zaciskanie pośladków.
-
Po każdym oddaniu stolca i moczu podmycie się wodą z mydłem (najlepiej szare) lub środkiem przeznaczonym dla kobiet w okresie połogu zgodnie z kierunkiem: od wzgórka łonowego do odbytu, a następnie dokładne osuszenie krocza.
-
Ćwiczenia mięśni krocza – jak najwcześniej i jak najczęściej.
-
Regulacja wypróżnień poprzez dietę zawierającą błonnik.
-
Wietrzenie krocza – podczas leżenia w łóżku pod kołdrą odchylenie wkładki, aby powietrze miało dostęp do rany.
-
Stosowanie podpasek z włókien naturalnych (najlepiej bawełna) i częsta ich zmiana z prawidłową techniką ich zmiany – od przodu ku tyłowi.
-
Jeśli krocze ciągnie i boli w pozycji siedzącej (szczególnie podczas karmienia), sprawdzi się dmuchane kółko ratunkowe dla dzieci, w środek którego położnica powinna usiąść. Zmienia to napięcie tkanek i zmniejsza doznania bólowe.
-
Kobieta powinna używać bieliznę z produktów naturalnych, np. bawełnę (lepszy przepływ powietrza). Nie powinna zakładać elastycznych rajstop, spodni i legginsów z dużą zawartością lycry.
-
W sytuacji, gdy krocze boli i gorzej się goi lub rozległość zabiegu była duża, można zastosować okłady lub nasiadówki z arniki – zmniejsza ona sińce i obrzmienie.
-
Rośliny bogate w śluzy roślinne, działają kojąco i pomagają w gojeniu tkanek krocza. Zewnętrznie na ranę można stosować babkę lancetowatą, nagietek, dziewannę, korę wiązu, aloes i prawoślaz. Żel z aloesu może być stosowany bezpośrednio na krocze.
Więcej informacji: https://www.rodzicpoludzku.pl/images/stories/publikacje/naciecie_koniecznosc_czy_rutyna2010.pdf
Piśmiennictwo:
-
Kubicka-Kraszyńska U., Otffinowska A., Siemińska A.: Nacięcie krocza – konieczność czy rutyna? Warszawa. Fundacja Rodzić po Ludzku. 2008: str. 11-33.
-
Agrawal P.: Mocne argumenty. Wytyczne NICE. Magazyn Pielęgniarki i Położnej.; 2011: 9; 30-31.
-
Willis D.: Zioła i naturalne terapie w ciąży, porodzie i połogu. International Journal of Childbirth Education, vol. 24, Nr 2; JUNE 2009.
-
Beckmann NM, Stock OM.: Antenatal perineal massage for reducing perineal trauma. Cochrane Database Syst Rev.; 2013; 30:4.
-
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne: Rekomendacje zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zapobiegania śródporodowym urazom kanału rodnego oraz struktur dna miednicy. Ginekol Pol.; 2011; 82: 390-394.
-
Hartman K., Viswanathan M., Palmieri R. et al.: Outcomes of routine episiotomy: a systematic review. JAMA.; 2005; 293: 2141-2148.
-
Bręborowicz G.H., red.: Położnictwo i Ginekologia. Tom 1. Położnictwo. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL; 2015.