Przyczyny bólu gardła w ciąży

Drapanie w gardle i ból, nasilający się podczas przełykania, towarzyszą infekcjom o różnej etiologii – zarówno tym wywołanym przez wirusy, jak i bakterie. Te pierwsze mają zazwyczaj łagodny przebieg i nie wymagają przyjmowania antybiotyku. Nieprzyjemne dolegliwości, choć uciążliwe, często ustępują samoistnie po kilku dniach. Infekcjom bakteryjnym, skutkującym zapaleniem błony śluzowej gardła, nierzadko towarzyszą także inne objawy, takie jak gorączka, dreszcze oraz uczucie zmęczenia i osłabienia. Ból gardła w ciąży wywołany przez bakterie wymaga odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

 

Jak leczyć ból gardła w ciąży?

Choć w aptekach znaleźć można wiele preparatów, pozwalających złagodzić ból gardła, to jednak nie wszystkie z nich można stosować podczas ciąży. Niektóre zawarte w nich substancje mogą bowiem przenikać przez łożysko, stanowiąc tym samym zagrożenie dla dziecka. Skuteczne leczenie wymaga również rozpoznania przyczyn infekcji. Stąd też dolegliwości ze strony górnych dróg układu oddechowego, utrzymujące się od kilku dni, powinny skłonić ciężarną do wizyty u lekarza rodzinnego.

 

Ból gardła w ciąży – co może stosować przyszła mama?

Wśród domowych sposobów, jakie można stosować w przypadku bólu gardła w ciąży, wymienić warto płukanki, nawilżanie błony śluzowej gardła, a także wprowadzenie zmian w jadłospisie. Jeśli dolegliwości są bardziej uciążliwe, przyszła mama może sięgnąć po suplementy diety i leki, zawierające substancje bezpieczne dla dziecka.

 

Płukanki

Jedną ze skuteczniejszych metod, którą warto stosować na ból gardła w ciąży, są płukanki. Pozwalają one zdezynfekować i nawilżyć podrażnioną błonę śluzową. Roztwór do płukania gardła można przygotować na bazie soli, wody utlenionej czy też naparu z szałwii.

 

Odpowiednia dieta

Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, takie jak suchość i drapanie w gardle, warto wprowadzić drobne zmiany w jadłospisie. Przyszła mama powinna zatem spożywać produkty bogate w witaminę C (np. sok z malin czy sok z czarnej porzeczki) oraz takie, zawierające substancje wykazujące działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne (np. miód, cebula czy czosnek).

 

Nawilżanie błony śluzowej gardła

Ból gardła w ciąży może wynikać także z przesuszenia błony śluzowej. Aby ją nawilżyć, przyszła mama może sięgnąć po napary z siemienia lnianego, lipy czy rumianku. Warto pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. U kobiet w ciąży dobowa podaż płynów powinna wynosić co najmniej 1,5 l.

 

Leki na silny ból gardła w ciąży

Jeśli domowe sposoby na ból gardła w ciąży okażą się nieskuteczne, przyszła mama może sięgnąć po środki farmakologiczne. Przed zastosowaniem danego preparatu należy jednak upewnić się, że zawarte w nim substancje nie wpłyną negatywnie na rozwój dziecka.  W okresie ciąży można stosować leki przygotowane na bazie:

  • wyciągu z propolisu,

  • wyciągu z porostu islandzkiego,

  • wyciągu z korzenia pelargonii afrykańskiej,

  • wyciągu z lipy,

  • benzydaminy,

  • chlorheksydyny.

Wymienione wyżej substancje stosowane są zarówno w pastylkach do ssania, jak i aerozolach służących do nawilżania i odkażania błony śluzowej gardła.

 

Ból gardła w ciąży wywołany infekcją o podłożu bakteryjnym

Zapalenie błony śluzowej gardła może być wywołane także przez bakterie. W takim przypadku często nieuniknione okazuje się być wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii za pomocą antybiotyków. Warto jednak pamiętać, że leki tego rodzaju mają działanie ogólnoustrojowe, dlatego mogą być stosowane wyłącznie w przypadku bezwzględnej konieczności. Do antybiotyków, jakie mogą przyjmować kobiety w ciąży, należą m.in. te, wytwarzane na bazie penicyliny i jej pochodnych. Po upływie I trymestru możliwe jest z kolei zastosowanie antybiotyków, w których substancją leczniczą jest azytromycyna.

 

 lek. Michał Dąbrowski

 

Źródła:

 

  • Ból gardła w ciąży, https://zdrowie.parenting.pl/bol-gardla-w-ciazy

  • Antybiotyki w ciąży https://leki.pl/poradnik/antybiotyki-w-ciazy-czy-sa-bezpieczne/

  • Przeziębienie w ciąży – jak sobie z nim radzić? https://porody.medicover.pl/poradniki/ciaza/przeziebienie-w-ciazy-jak-sobie-z-nim-radzic-domowe-sposoby-dostepne-leki/