W okresie ciąży pomiar ciśnienia tętniczego krwi odbywa się podczas każdej rutynowej wizyty lekarskiej. Dlaczego to takie ważne? Zbyt wysokie ciśnienie nie musi dawać żadnych objawów, a jest to stan, który zagraża mamie oraz dziecku. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie tętnicze w ciąży? I co robić, gdy jest za wysokie?
Spis treści
- Jakie jest wzorcowe ciśnienie w ciąży?
- Jakie ciśnienie jest niebezpieczne w ciąży?
- Nadciśnienie tętnicze w ciąży - podział
- Wysokie ciśnienie w ciąży - objawy
- Wysokie ciśnienie w ciąży - przyczyny
- Ciąża powikłana nadciśnieniem - postępowanie
- Jak obniżyć ciśnienie w ciąży?
- Jak mierzyć ciśnienie w ciąży?
- Nadciśnienie w ciąży a poród
Jakie jest wzorcowe ciśnienie w ciąży?
Prawidłowe ciśnienie w ciąży wynosi mniej niż 140/90, co oznacza:
-
ciśnienie skurczowe do 140 mmHG,
-
ciśnienie rozkurczowe do 90 mmHG.
W organizmie kobiety spodziewającej się dziecka zachodzi wiele zmian. Dotyczą one między innymi układu krążenia. Pod wpływem hormonów ciążowych (głównie progesteronu) rozszerzają się naczynia krwionośne i zwiększa objętość krwi, a przy tym stopniowo obniża ciśnienie tętnicze. Dzięki tym zmianom krew łatwiej dopływa do łożyska, a rozwijający się płód otrzymuje tlen i substancje odżywcze.
Spadek ciśnienia w ciąży jest więc uwarunkowany fizjologicznie. Zauważalny już od początku I trymestru, utrzymuje się do końca II trymestru. W ostatnim etapie ciąży ciśnienie rozkurczowe stopniowo wzrasta, powracając do wartości wyjściowych bądź nieco wyższych.
Jakie ciśnienie jest niebezpieczne w ciąży?
Wiadomość o niskim ciśnieniu (hipotensji) w ciąży jest dla wielu kobiet zaskoczeniem, ponieważ czują się świetnie i nie doświadczają żadnych dolegliwości, które mogłyby wskazywać na jakiekolwiek nieprawidłowości.
Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, gdy pomiary ciśnienia przekraczają 140/90 mmHg, co stanowi pewne niebezpieczeństwo dla przebiegu ciąży. Podwyższone ciśnienie w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia m.in.:
-
stanu przedrzucawkowego,
-
rzucawki,
-
zespołu HELLP,
-
zaburzeń narządowych (np. niewydolności nerek, zaburzenia neurologiczne),
-
hipotrofii płodu,
-
niedotlenienia okołoporodowego,
-
przedwczesnego oddzielania się łożyska,
-
porodu przedwczesnego.
Ciąża powikłana nadciśnieniem tętniczym jest ciążą zagrożoną i wymaga szczególnej opieki specjalistycznej Na oddział patologii ciąży trafiają pacjentki z ciężkim nadciśnieniem (160/110 mmHg). W przypadku łagodnej i umiarkowanej hipertensji konieczne są częstsze wizyty lekarskie zarówno położnicze jak i kardiologiczne kontrolowane ciśnienia w domu i stosowanie się do zaleceń lekarza.
Nadciśnienie tętnicze w ciąży - podział
Wyróżnia się 3 stopnie nadciśnienia:
-
łagodne - od 140/90 do 149/99,
-
umiarkowane - od 150/100 do 159/109,
-
ciężkie - od 160/110.
Ponadto wyróżniamy.
-
Nadciśnienie występujące przed ciążą, tzw. przewlekłe (rozpoznane przed 20. t.c.),
-
Nadciśnienie indukowane ciążą (rozpoznane po 20. t.c.).
Wysokie ciśnienie w ciąży - objawy
Bóle i zawroty głowy, spocone dłonie, bezsenność - to niektóre objawy podwyższonego ciśnienia tętniczego w ciąży. Jednak nadciśnienie może nie dawać o sobie znać aż do chwili wystąpienia poważnego zagrożenia.
Najczęstsze objawy stanu przedrzucawkowego to:
-
podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
-
białkomocz,
-
skąpomocz,
-
zaburzenia neurologiczne,
-
zaburzenia widzenia,
-
obrzęk płuc, sinica,
-
ból w nadbrzuszu,
-
bóle głowy,
-
zwiększona aktywność enzymów wątrobowych,
-
zmniejszona liczba płytek krwi,
-
ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego.
Aby do tego nie dopuścić, należy regularnie mierzyć ciśnienie w ciąży oraz wykonywać zlecone badania z krwi i moczu. Kobietom, które znajdują się w grupie ryzyka nadciśnienia ciążowego i stanu przedrzucawkowego, lekarz przepisuje kwas acetylosalicylowy w odpowiedniej dawce. Wykazano, że jego regularne przyjmowanie zmniejsza nawet dwukrotnie prawdopodobieństwo wystąpienia stanu przedrzucawkowego.
Wysokie ciśnienie w ciąży - przyczyny
Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się u około 10% ciężarnych.
Czynniki sprzyjające rozwojowi nadciśnienia ciążowego to:
-
wiek powyżej 40. r.ż.,
-
pierwsza ciąża,
-
ciąża wielopłodowa,
-
nadwaga i otyłość,
-
nadciśnienie w poprzedniej ciąży,
-
cukrzyca,
-
choroby nerek,
-
obciążony wywiad rodzinny.
Istnieje związek pomiędzy silnym stresem psychicznym a układem krążenia. W dodatku kobiety brzemienne są bardziej podatne na bodźce stresowe, których w okresie oczekiwania na dziecko nie brakuje.
Stres w ciąży wynika z obaw o dziecko, lęku przed porodem i opieką nad noworodkiem, a czasem także natłokiem zadań do wykonania. Jednym z nich jest skompletowanie wyprawki dla dziecka. Duże ułatwienie niesie Niezbędnik Młodej Mamy.
Ciąża powikłana nadciśnieniem - postępowanie
Nadciśnienie tętnicze w ciąży wymaga specjalnego nadzoru medycznego. Nie musi odbywać się to w szpitalu, jednak kobieta zobowiązana jest do samodzielnego kontrolowania nadciśnienia oraz częstych wizyt kontrolnych u lekarza prowadzącego. W ich trakcie każdorazowo pacjentka dostaje skierowanie na badanie ogólne moczu, w celu wykrycia białkomoczu. Ponadto rutynowo sprawdza się z pomocą USG dobrostan płodu, objętość płynów owodniowych i przepływy krwi w tętnicy pępowinowej.
Natomiast w przypadku ciężkiego nadciśnienia, konieczna jest hospitalizacja. W szpitalu ciężarna dostaje leki przeciwnadciśnieniowe i ma wykonanych szereg badań kontrolnych (morfologia, elektrolity, badanie moczu, wskaźniki czynności nerek itp.). Po wyrównaniu ciśnienia tętniczego w zależności od sytuacji położniczej może zostać wypisana do domu z zaleceniem pomiaru ciśnienia krwi i białkomoczu co dwa tygodnie aż do zakończenia ciąży.
Jak obniżyć ciśnienie w ciąży?
O włączeniu leczenia farmakologicznego decyduje lekarz prowadzący; w ciąży wdrażane są leki bezpieczne dla kobiet w ciąży metylodopa, labetalol, nifedypina.
Aby utrzymać prawidłowe wartości ciśnienia, zaleca się oszczędzający tryb życia, rezygnację z nadmiernej aktywności fizycznej, odpoczynek i spanie w pozycji na lewym boku, a także unikanie stresu.
Jak mierzyć ciśnienie w ciąży?
Pacjentki z nadciśnieniem muszą wykonywać pomiary samodzielnie, z pomocą ciśnieniomierza. Ciśnienie najlepiej zmierzyć po chwili odpoczynku, ale nie bezpośrednio po jedzeniu. Pomiar wykonuje się dwukrotnie rano i wieczorem.
Nadciśnienie w ciąży a poród
Nadciśnienie w ciąży nie musi być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jeśli podwyższone ciśnienie jest kontrolowane, a do tego występuje niskie ryzyko stanu przedrzucawkowego, kobieta może urodzić naturalnie.
Cesarskie cięcie wykonuje się zawsze w przypadku zagrażającym dobrostanowi dziecka lub matki.
Po porodzie nadciśnienie będzie utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni, więc jeśli było wdrożone leczenie farmakologiczne, stosuje się je dalej zgodnie z zaleceniami lekarza. W takich przypadkach trzeba pamiętać o wizytach kontrolnych w czasie połogu, pierwsza jest 2 tygodnie po porodzie, kolejne po 6-8 tygodniach. Ponadto problemy z ciśnieniem w ciąży mogą zapowiadać dalsze powikłania sercowo-naczyniowe, dlatego po zakończeniu połogu warto wykonać badania profilaktyczne.
Nadciśnienie w ciąży dotyczy wielu kobiet. To jedna z najczęstszych przyczyn powikłań okołoporodowych. Wysokie ciśnienie w ciąży może zaniepokoić przyszłą mamę, wyzwalać obawy o dobro własne oraz dziecka, a także przebieg porodu. Jednak jeśli ciśnienie w ciąży jest odpowiednio kontrolowane, kobieta pozostaje pod ścisłą opieką lekarza i stosuje się do jego zaleceń, może czuć się bezpiecznie. Stres i zdenerwowanie będą dodatkowo podnosić ciśnienie, a tego lepiej unikać. Dlatego podczas ciąży warto pozwolić sobie na odpoczynek, zadbać o dobrej jakości sen, odpowiednią dietę, a także korzystać z technik relaksacyjnych. To wszystko pomoże dotrwać szczęśliwie do 37. tygodnia ciąży. Od tego czasu ciążę uznaje się za donoszoną.
lek. Marta Dąbrowska
Źródła:
Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży, Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2019/2020, Medycyna praktyczna, Kraków 2019, s. 352-353
A. Bacz, Nadciśnienie tętnicze u ciężarnych, mp.pl, [dostęp 20.04.2021], https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/75611,nadcisnienie-tetnicze-u-ciezarnych