Melisa- podstawowe informacje

Melisa należy do popularnych ziół stosowanych w łagodzeniu napięcia nerwowego, a także w przypadku problemów z zasypianiem. Lecznicze substancje znajdują się w liściach oraz szczytach pędów. Melisa zawiera:

  • flawonoidy,

  • olejek eteryczny,

  • związki terpenowe,

  • garbniki,

  • kwas kawowy,

  • kwas rozmarynowy,

  • kwas galusowy,

  • kwas chlorogenowy,

  • gorycze,

  • śluzy.

 

Substancje lecznicze zawarte w melisie łagodzą wiele dolegliwości, w tym zaburzenia rytmu serca czy bolesne miesiączkowanie. Co ciekawe, melisa wykazuje również właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Liście melisy suszone w temperaturze nieprzekraczającej 35 stopni Celsjusza stosuje się do przygotowania leczniczej herbaty. Świeże liście melisy można stosować w postaci okładów, ponieważ wykazują działanie łagodzące dolegliwości powstałe na skutek urazów, otarć czy ukąszeń owadów. Ze względu na właściwości przeciwwirusowe okłady z liści melisy stosowane są również na opryszczkę. Świeże liście melisy wykorzystywane są także w kuchni. Charakterystyczny aromat i smak sprawiają, że liście tej wyjątkowej rośliny doskonale nadają się do sałatek i mięs. 

 

Herbata z melisy w ciąży

Melisa jest polecana kobietom w ciąży ze względu na swoje właściwości lecznicze. Herbatę z melisy stosuje się w celu:

  1. łagodzenia nudności i wymiotów,

  2. zmniejszenia napięcia nerwowego, 

  3. poprawy nastroju, 

  4. zmniejszenia problemów z zasypianiem,

  5. wyrównania rytmu serca i delikatnego obniżenia ciśnienia krwi, 

  6. poprawy perystaltyki jelit,  

  7. zniwelowania bólu głowy.  

 

Picie herbaty z melisy w ciąży pozwala złagodzić wiele dolegliwości, a przeprowadzone badania nie wykazały negatywnego wpływu na przebieg ciąży i prawidłowy rozwój dziecka. Jednak warto wiedzieć, że zalecane jest picie melisy w niewielkich ilościach.

 

Melisa w ciąży- co warto wiedzieć?

Herbata z melisy łagodzi wiele dolegliwości ciążowych, ale warto wiedzieć, że nie można jej pić przez całą ciążę. W pierwszym trymestrze ciąży picie melisy pozwala łagodzić nudności i wymioty. W drugim trymestrze ciąży herbatka z melisy  wpływa na łatwiejsze zasypianie, a także pomaga w trudnościach z trawieniem i w stanach napięcia nerwowego.  

 

Melisa w ciąży- ile razy dziennie?

 

Herbatę z melisy w ciąży należy pić sporadycznie i w niewielkich ilościach.  Zalecane jest picie jednej filiżanki melisy  od czasu do czasu. Dlaczego nie należy przesadzać z melisą w ciąży? Zasadniczo nadużywanie ziół, nawet o tak zdrowotnych właściwościach jak melisa, nie jest zalecane w okresie ciąży. Herbatkę z melisy należy pić w razie potrzeby np. w przypadku łagodnego napięcia nerwowego, przejściowych problemów trawiennych czy w razie ciążowych mdłości. Jednak należy pamiętać, że istnieją bezpieczniejsze metody łagodzenia nudności i wymiotów w ciąży. Kolejnym argumentem przemawiającym za sporadycznym piciem melisy w ciąży są jej właściwości uspokajające i działanie nasenne. Dlaczego warto o tym pamiętać? Choć melisa jest naturalną alternatywą dla środków uspokajających i nasennych, częste picie herbatki z melisy w dużych ilościach może uzależniać. Należy także pamiętać, że nie ma szczegółowych badań dotyczących wpływu dłuższego picia melisy w ciąży, dlatego należy zachować ostrożność i nie przesadzać z jej ilością. 

 

Lek. Marta Dąbrowska

 

 

Zobacz również: