Waga noworodka po urodzeniu- od czego zależy?

Maluszki zaraz po urodzeniu różnią się od siebie masą ciała. Od czego zależy waga noworodka? W dużej mierze wpływa na to ma przebieg ciąży oraz stan zdrowia i  tryb życia przyszłej mamy.  Na niską masę urodzeniową może wpływać anemia, przebyta w ciąży infekcja lub palenie papierosów.  Na wyższą wagę noworodka może wpływać np. cukrzyca przyszłej mamy. Warto również pamiętać, że chłopcy zazwyczaj rodzą się z wyższą masą urodzeniową w porównaniu do dziewczynek, a także o znaczącym wpływie genów na wagę i wzrost noworodka. 

 

Prawidłowa waga noworodka

Masa urodzeniowa zależy od wielu czynników takich jak: uwarunkowania genetyczne, stan zdrowia przyszłej mamy, a także od tego, w którym tygodniu ciąży urodziło się maleństwo. Powyżej 37 tygodnia, ciążę uznaje się za donoszoną, dlatego prawidłowa waga noworodka, które przyszło na świat między 37 a 40 tygodniem ciąży wynosi średnio 2,5- 3,5kg. Warto jednak wiedzieć, że waga nowonarodzonych dziewczynek wynosi średnio 3200 g, a chłopców 3300g. Warto jednak dodać, że maluszki płci męskiej zazwyczaj  są średnio o 5% dłużsi. 

 

Utrata masy ciała noworodka- czy należy się martwić?

Utrata wagi w ciągu kilku dni po porodzie nie jest powodem do obawa, ponieważ noworodek zazwyczaj traci około 10%  masy urodzeniowej.  Dlaczego tak się dzieje? W ciągu kilku pierwszych dni wytrąca się przez skórę, płuca i wraz z moczem woda z organizmu, a przy tym noworodek w pierwszych dniach swojego życia niewiele je. Utrata wagi maluszka jest tylko przejściowa i zupełnie naturalna. Warto wiedzieć, że naturalną utratę wagi noworodek nadrabia zazwyczaj w przeciągu 2 tygodni.  

 

Prawidłowy przyrost masy ciała noworodka

Prawidłową wagą noworodka w pierwszych miesiącach życia określają normy, według których maleństwo  powinno przybierać:

  • 140-280 gram na tydzień  do 4 miesiąca życia,

  • 90-120 gram na tydzień między 4 a 6 miesiącem życia

  • 50-80 gram na tydzień między 6 a 12 miesiącem życia.

Według norm określających prawidłowy wzrost masy ciała noworodka, uznaje się, że maluszek powinien ważyć dwa razy niż w chwili narodzin między 5 a 6 miesiącem życia, a roczne dziecko powinno ważyć trzykrotnie więcej  w stosunku do masy urodzeniowej. 

 

Prawidłowa masa ciała- co jeszcze warto wiedzieć?

Prawidłowa waga noworodka zależy od wielu czynników , wśród których znajdują uwarunkowania genetyczne,  stan zdrowia i tryb życia przyszłej mamy oraz przebieg ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre choroby wpływają na masa urodzeniową maluszka. Przykładowo cukrzyca przyszłej mamy zazwyczaj wpływa na większą wagę noworodka. Przeciętna waga noworodka waha się między 2500 a 3500 g, niższa masa urodzeniowa najczęściej występuje u wcześniaków. 

Od czego zależy wzrost wagi noworodka w pierwszych miesiącach życia? Warto wiedzieć, że przybieranie na wadze maluszka w dużym stopniu określa stan jego zdrowia, dlatego na prawidłowy przyrost masy ciała duży wpływ mają takie czynniki jak: dieta noworodka, jakość snu oraz częste przebywanie na świeżym powietrzu. Dlaczego sen jest tak ważny w prawidłowym przybieraniu na wadze maluszka? Podczas snu wydziela się hormon wzrostu, dlatego spokojny sen przekłada się na prawidłowy wzrost wagi noworodka. Powolne przybieranie na wadze może związane z częstymi infekcjami maluszka lub przedłużającym się ząbkowaniem, ponieważ wiąże się to z brakiem apetytu maluszka. Niski przyrost masy ciała maluszka wiąże się ze stanem jego zdrowia, dlatego tak istotna jest regularna kontrola wagi ciała maleństwa, która pozwala ocenić prawidłowy rozwój noworodka.



Lek. Michał Dąbrowski