Można go uprawiać do końca III trymestru - o ile tylko ciąża przebiega prawidłowo, nie jest zagrożona, a kobieta czuje się dobrze i ma ochotę na współżycie. Trzeba jednak pamiętać, że okres oczekiwania na dziecko, to czas pełen zmian fizjologicznych i psychologicznych, wywołanych burzą hormonalną. To sprawia, że libido w ciąży może dynamicznie wzrastać lub spadać. Statystycznie, największe jest w II trymestrze ciąży, aczkolwiek odczuwanie pożądania to złożony proces, który w dużym stopniu zależy od samoakceptacji i temperamentu, a to, jak wiadomo, kwestia stricte indywidualna. 

 

Czy można się kochać w ciąży?

 

Seks w ciąży, która przebiega dobrze i nie jest zbyt uciążliwa dla obojga partnerów, może przynosić wiele satysfakcji i umocnić relacje w związku. Kontakt intymny jest niezwykle więziotwórczy, podtrzymuje uczucie miłości, a jednocześnie pozwala uwolnić się od złych emocji - frustracji czy lęku. Współżycie w ciąży niesie tyle samo profitów, co w pozostałych okresach życia, dlatego nie warto z niego rezygnować, chyba że są ku temu poważne powody. 

 

Z jednej strony mogą to być problemy natury fizjologicznej, a więc: 

● poronienie zagrażające, 

● poród przedwczesny zagrażający, 

● łożysko przodujące, 

● niewydolność szyjki macicy, 

● nawracające infekcje intymne,

● krwawienie lub plamienie z dróg rodnych. 

 

Z drugiej strony, są również problemy natury psychologicznej, z którymi może borykać się zarówno ciężarna kobieta, jak i jej partner. O rozpoczęciu współżycia w ciąży decydują tradycje kulturowe, łącząca dwoje ludzi więź emocjonalna, a także własne poczucie wartości, atrakcyjności oraz temperament seksualny. W polskim społeczeństwie wprawdzie temat seksu w ciąży budzi coraz mniej kontrowersji, niemniej jednak wciąż mnóstwo par, oczekujących na dziecko, świadomie rezygnuje ze współżycia. Czasem przesądza o tym niskie samopoczucie kobiety, która nie akceptuje swojego ciała, zmienionego wyglądu. Innym razem to wynik lęku o dziecko (lub partnerkę) albo poczucie zażenowania związane z bliskością płodu. 

 

Należy wyraźnie zaznaczyć, że jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia współżycia w ciąży, stosunek seksualny jest bezpieczny - nie zagraża ani rozwijającemu się dziecku, ani jego matce. To samo dotyczy orgazmu w ciąży. Dlatego sztukę miłości można uprawiać właściwie do samego rozwiązania. Macica ciężarnej kobiety jest zabezpieczona czopem śluzowym, który tamując ujście pochwy, izoluje środowisko płodu od świata zewnętrznego.

 

Ponadto dziecko żyje w worku owodniowym, który amortyzuje i chroni przed silnymi bodźcami z zewnątrz. Nie ma więc możliwości na bezpośredni kontakt, a ryzyko zaszkodzenia maleństwu jest niewielkie. Należy przy tym zaznaczyć, że z naukowego punktu widzenia, tak naprawdę nie wiadomo, w jaki sposób seks w ciąży oddziałuje na płód. Nie ma narzędzi, które pozwoliłby to zbadać, odczytać, co dzieje się w mózgu dziecka, sprawdzić, czy i jak, wpływają na niego hormony miłości. Wiemy natomiast, że dziecko w brzuchu mamy słyszy i miewa sny, wiemy też, że podczas ars amandi maluch delikatnie się kołysze, z kolei doświadczenie pokazuje, że na dziecko nic nie działa lepiej, niż spokój i zadowolenie jego rodziców. 

 

Bezpieczny seks w ciąży - o czym pamiętać?

 

Seks w ciąży o prawidłowym przebiegu jest z reguły bezpieczny. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Najważniejszą jest dbanie o higienę intymną, zwłaszcza podczas kontaktów seksualnych. Infekcje moczowo-pochwowe to poważny problem, który może stanowić realne zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Jeśli u któregoś z partnerów wystąpią jakiekolwiek objawy wskazujące na zakażenie intymne, należy natychmiast zaprzestać kontaktów seksualnych i jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie. Właściwe, a więc prowadzone, zgodnie z zaleceniami lekarza, aż do całkowitego ustąpienia zakażenia (a nie tylko związanych z nim dolegliwości). Reinfekcja może być tak samo niebezpieczna jak pierwotne zakażenie i wywołać poród przedwczesny lub doprowadzić do groźnych powikłań u płodu. 

 

 

Innym ważnym czynnikiem determinującym bezpieczny seks w ciąży jest rodzaj zachowań seksualnych. Choć w tym okresie dozwolone są różnego rodzaju pieszczoty, zdecydowanie niewskazany jest seks analny - również ze względu na ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego. Odradza się również wybierania tych pozycji w ciąży, w trakcie których partnerka leży na plecach. Bezpieczniejszy od „pozycji misjonarskiej” czy „rozkwitającego lotosu” jest seks „na stojąco”, „na łyżeczkę” lub „na jeźdźca” - podczas których brzuch nie jest uciskany, a kobieta może sterować przebiegiem stosunku i stopniem głębokości penetracji. Po każdym akcie seksualnym, bez względu na wybraną pozycję, może pojawić się plamienie lub pieczenie pochwy. Delikatne krwawienie w ciąży po stosunku najczęściej wynika z silnego unaczynienia szyjki macicy, aczkolwiek to objaw, którego nie należy bagatelizować. Warto skonsultować go z położną lub przy najbliższej okazji omówić z lekarzem prowadzącym. 

 

Seks w ciąży można uprawiać właściwie do końca III trymestru, warto przy tym jednak rozumieć, jak działa fizjologia kobiety, która wkrótce ma wydać na świat dziecko. O czym trzeba wiedzieć?

● Na brodawkach sutkowych i na przednich ściankach pochwy znajdują się receptory czuciowe wysyłające sygnały do podwzgórza, gdzie powstaje oksytocyna - hormon wyzwalający szczęście, ale też skurcze porodowe.

● W męskim nasieniu znajdują się między innymi prostaglandyny - hormony, pod wpływem których szyjka macicy staje się miękka i może zacząć się delikatnie kurczyć (co jest bezpieczne). Dziś już wiemy, że seks w ciąży nie wywołuje wprawdzie porodu, jednak z dużą pewnością przybliża szansę, że dziecko urodzi się w terminie. 

● Ból jest zawsze sygnałem alarmowym organizmu, dlatego jeśli w trakcie seksu w ciąży pojawiają się dyskomfort lub bolesność, należy przerwać stosunek. Warto także zasięgnąć opinii ginekologa. 

 

Najlepszy czas na seks - jak zmienia się libido w ciąży?

 

Ciąża to okres dynamicznych zmian psychofizycznych. Zmienia się nie tylko ciało kobiety, lecz także jej sposób doświadczania i postrzegania świata. Choć niewiele się o tym mówi, w trakcie oczekiwania na dziecko, zmienia się także mężczyzna. U niektórych przyszłych ojców naturalnie spada libido, a wzrasta poziom empatii, uczucie miłości i opiekuńczości. Metamorfozy wywołane ciążą mają charakter bardzo indywidualny, przez co tak trudno tu generalizować. Faktem jest jednak, że kobiety brzemienne potrzebują miłości, ciepła i bliskości, również tej cielesnej.

 

Jak już zostało wspomniane, na to, czy można się kochać w ciąży wpływa wiele czynników - kultura, wychowanie, relacje z partnerem, samoocena, temperament seksualny, a także libido, które w ciąży ulega nieustannym zawirowaniom gospodarki hormonalnej. 

 

Statystycznie, II trymestr to najlepszy czas na seks w ciąży. Mocno unaczyniona szyjka macicy przekłada się na silniej odczuwane bodźce. To sprawia, że łatwiej o pobudzenie seksualne i osiągnięcie orgazmu. Taki stan utrzymuje się również w III trymestrze, aczkolwiek dochodzą do tego zmęczenie, różnego rodzaju dolegliwości fizyczne, a także ciążący brzuch, przez co maleje ochota na seks. Podobnie dzieje się w I trymestrze (choć nie jest to regułą). Wczesne objawy ciąży mogą być bardzo uciążliwe i obniżać libido do tego stopnia, że przez pierwsze trzy miesiące nie będzie mowy o podejmowaniu kontaktów seksualnych. W czwartym miesiącu sytuacja się jednak stabilizuje, dolegliwości słabną, a poziom libido w ciąży zaczyna rosnąć. Dlatego to najlepszy czas na seks w ciąży. Warto z tego skorzystać, ponieważ im bliżej rozwiązania, tym trudniej, a współżycie po porodzie można rozpocząć dopiero po zakończeniu połogu, który trwa sześć tygodni. 

 

Lek. Marta Dąbrowska

 

Źródła:

 

Seks w ciąży to doskonały pomysł! Rozmowa z dr n. med. Maciejem W. Socha, artykuł dostępny w internecie: https://themothermag.com/seks-w-ciazy/ [dostęp 27.07.2020]

 

M. Makara-Studzińska i wsp., Seksualność kobiet w ciąży, praca poglądowa, “Seksuologia Polska” 2011, nr 9 (2), str. 85-90

 

M. Makara-Studzińska i wsp., Wpływ aktywności seksualnej kobiet w ciąży na stan zdrowia noworodka, praca poglądowa, “Seksuologia Polska” 2011, nr 9 (2), str. 57-63

 

 

Zobacz również: