1. Kosmetyki dla noworodków a kosmetyki dla niemowląt

Okres noworodkowy to pierwszy etap okresu niemowlęcego. Noworodkiem nazywa się dziecko do 28. dnia życia, a niemowlę to maluch, który nie skoczył roku. Ta różnica może wydawać się błaha, jednak w codziennej pielęgnacji ma duże znaczenie. 

 

Dziecko w chwili narodzin przechodzi ze środowiska mokrego w suche. Musi zaadaptować się do nowych warunków życia, w czym bardzo pomaga troskliwa opieka. Warto ją zapewnić maleństwu, również poprzez właściwą pielęgnację skóry. Ten największy narząd człowieka w pierwszych miesiącach życia jest jeszcze niedojrzały, a przez to podatny na infekcje i podrażnienia. Z biegiem czasu skóra niemowlęcia staje się coraz grubsza, mniej przepuszczalna i bardziej odporna, jednak na początku jest niezwykle wrażliwa i bezbronna wobec szkodliwego działania czynników zewnętrznych. Tym bardziej że szybko wchłania wszelkie substancje z kosmetyków. To sprawia, że nie wszystkie kosmetyki dla niemowląt będą odpowiednie również dla noworodków. Dlatego wybieraj te, które są przeznaczone od pierwszych dni życia, a więc najbezpieczniejsze dla najmłodszych.

 

2. Jakich kosmetyków potrzebuje noworodek?

Kosmetyki dla noworodków, podobnie jak dla niemowląt, mają spełniać dwie zasadnicze funkcje:

  • zapobiegać oraz minimalizować podrażnienia i wszelkiego rodzaju zaburzenia skóry,

  • pomagać w utrzymaniu integralności bariery naskórkowej.

Do tego niezbędne są odpowiednio przygotowane produkty, uwzględniające potrzeby niedojrzałej i wrażliwej skóry dziecka. Kosmetyki dla niemowląt powinny być przebadane, a ich skład powinien opierać się na naturalnych składnikach nawilżających i ochronnych. To bardzo ważne, ponieważ u noworodków w pierwszych dniach życia często pojawia się suchość skóry i nasilone złuszczanie. U niektórych dzieci obserwuje się też trądzik noworodkowy, rumień, potówki, prosaki i inne zmiany skórne, które najczęściej są niegroźne i ustępują samoistnie.

 

3. Wyprawka kosmetyczna dla noworodka

Czego będziesz potrzebować do codziennej pielęgnacji noworodka? Poniżej kilka wskazówek.

 

Pierwsze przewijanie noworodka

Pierwsze przewijanie noworodka najczęściej odbywa się w szpitalu. Dlatego do kosmetycznej wyprawki dla dziecka przygotuj zestaw produktów, które ułatwią czynności pielęgnacyjne. Oprócz pieluch w rozmiarze 0 lub 1, przydadzą się płatki kosmetyczne dla niemowląt. W szpitalu sprawdzą się zwykle jednorazowe płatki bawełniane, jednak w domu możesz korzystać z bambusowych, przeznaczonych do wielokrotnego użytku. Nie zapomnij też spakować do torby szpitalnej pieluch tetrowych. Przydadzą się do osuszania skóry noworodka i wielu innych czynności.

 

Bardzo pomocne podczas przewijania są chusteczki nawilżane, jednak takie kosmetyki często wywołują uczulenie. Lekarze i położne odradzają ich stosowania, podkreślając, że do przewijania noworodka wystarczy bawełniany wacik i czysta woda. Jeśli jednak chcesz zadbać do szpitala mokre chusteczki, wybierz te o prostym składzie, które są nawilżane samą wodą i z dodatkiem ekstraktów roślinnych. Pamiętaj przy tym, aby sięgać po nie sporadycznie i w żadnym razie ich nie nadużywać!

 

Ochrona okolicy podpieluszkowej

Skóra w okolicy podpieluszkowej jest podatna na podrażnienia, dlatego na zakończenie przewijania trzeba ją zabezpieczyć. Dziś nie stosuje się już zasypek ani pudrów. Zamiast nich do wyprawki kosmetycznej dla noworodka dołącz odpowiedni krem, np. Linoeparol Intensive. 

 

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

Według aktualnych zaleceń nie potrzeba żadnych specjalnych kosmetyków do pielęgnacji kikuta pępowinowego. Dziś oczyszcza się go „na sucho”, do czego potrzeby jest wyłącznie jałowy gazik zmoczony w ciepłej wodzie z mydłem. Czasem zdarza się, że niezbędne okazuje się użycie preparatu antyseptycznego. Antyseptyki sprawdzają się w różnych codziennych sytuacjach, dlatego warto mieć je pod ręką. Do pielęgnacji pępka najlepiej wybrać środki z oktenidyną przeznaczone dla noworodków i małych dzieci. Na pewno nie powinno używać się produktów z alkoholem etylowym, związkami jodu ani gencjaną.

 

Pielęgnacja twarzy noworodka

Oczyszczanie twarzy dzieciątka to codzienny rytuał, który składa się z kilku etapów. 

  • Pierwszym może być obmywanie buzi niemowlęcia przy pomocy wacika i zwykłej wody.

  • Drugim jest przemywanie oczu noworodka, do czego potrzeba jałowego wacika i roztworu soli fizjologicznej.

  • Trzeci etap to higiena jamy ustnej, o którą warto dbać od pierwszego dnia życia. Dopóki nie pokażą się mleczaki, wystarczy przecierać dziąsła, język i podniebienie zwilżonym gazikiem owiniętym wokół palca.

  • Czwarty etap to pielęgnacja nosa, którą wykonuje się tylko w razie potrzeby. Gdy w nosku zalega wydzielina, warto najpierw upłynnić ją roztworem wody morskiej, a następnie odciągnąć przy pomocy gruszki. 

 

Oprócz przyborów do porannej pielęgnacji, noworodki potrzebują także innych kosmetyków do twarzy. Przed werandowaniem albo wyjściem na spacer dobrze sięgnąć po krem ochronny, a jeśli skóra maluszka stała się przesuszona, łuszcząca, przyda się lekki krem nawilżający dla niemowląt. 

 

Kosmetyki do kąpieli dla noworodka

Niemowlęta uwielbiają kąpiele, w końcu w wodzie spędziły całe 9 miesięcy. Mimo to codzienne kąpiele maluszkom nie służą. Wystarczą 2-3 w tygodniu oraz w razie potrzeby. Noworodki po urodzeniu pokryte są mazią płodową, która spełnia funkcję ochronną. Zbyt intensywną pielęgnacją, łatwo ją usunąć, dlatego lepiej postępować ostrożnie, uwzględniając potrzeby wrażliwej skóry dziecka.

 

W czym kąpać noworodka? Kosmetyki warto dobrać na podstawie kondycji skóry dziecka. 

 

  • Jeśli jest sucha, łuszcząca, atopowa, dodaj do kąpieli kosmetyk dla noworodka, który jednocześnie natłuszcza, zmiękcza, wygładza i chroni przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego, np. emulsję Atoperal Baby Plus z kompleksem Tri-Oil. 

  • Jeśli doszło do podrażnień lub odparzeń, przygotuj maluszkowi kąpiel w krochmalu

W prosty sposób przygotujesz ją z gotowym krochmalem Atoperal Baby Plus, który wystarczy dodać do wody. To produkt w 100% naturalny, przeznaczony od pierwszych dni życia. Krochmal łagodzi podrażnioną skórę i wspiera regenerację uszkodzonego naskórka. Po takiej kąpieli skóra maluszka jest ukojona i wygładzona. 

 

Pielęgnacja noworodka po kąpieli

Dawniej popularne oliwki już nie są polecane do pielęgnacji noworodka po kąpieli. Dziś zaleca się je wyłącznie do masażu. Jeśli skóra dziecka potrzebuje nawilżenia i odżywienia, warto posmarować ją emulsją.

 

4. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

Kompletując wyprawkę dla noworodka, pamiętaj, aby wybierać produkty:

  • specjalistyczne, które są opracowane na podstawie potrzeb skóry dziecka,

  • z jednej linii kosmetycznej,

  • przeznaczone od pierwszych dni życia,

  • naturalne, opracowane na bazie składników roślinnych.

 

5. Kosmetyki dla noworodka - lista

Spis najpotrzebniejszych kosmetyków dla noworodka:

 

  • maść ochronna na okolice podpieluszkowe, 

  • waciki bawełniane do przemywania skóry,

  • jałowe gaziki,

  • emulacja z tlenkiem cynku, łagodząca odparzenia, 

  • preparat antyseptyczny do pielęgnacji pępka i nie tylko,

  • sól fizjologiczna i roztwór wody morskiej,

  • kosmetyki do kąpieli noworodka,

  • emulsja nawilżająca,

  • krem ochronny dla niemowląt,

  • krem nawilżający do skóry twarzy.

 

Lek. Michał Dąbrowski

 

 

Źródła:

 

A. Łozińska-Czerniak, M. Salamończyk, Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, PZWL, Warszawa 2014

 

H. Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 2015



Zobacz również: