Poród to dla Ciebie i maluszka gigantyczny wysiłek. Nie ma co ukrywać - będziecie po nim oboje zmęczeni. Dodatkowo pierwsze dni po porodzie to dla was obojga zupełnie nowa sytuacja - dla Ciebie bycie mamą, a dla maleństwa przyjście z ciepłego i bezpiecznego brzucha mamy na świat. Pierwsze dni z noworodkiem to duża zmiana. Nie warto dokładać sobie dodatkowych stresów i przygotować się na to, co może wydarzyć się w pierwszych dniach waszego wspólnego życia.

 

Niemowlę w domu

 

Pierwsze dni z noworodkiem to czas, na który trzeba być dobrze przygotowanym. O miejsce dla maluszka - łóżeczko dla noworodka - zadbaj jeszcze przed porodem. Skręcanie  mebli przy małym dziecku może być dużym wyzwaniem. Przygotuj też akcesoria do kąpieli (wanienkę, ręczniki) oraz kosmetyki odpowiednie dla noworodków.

 

Wiele mam przygotowuje miejsce do spania dla noworodka przy swoim łóżku. Ma to swoje plusy - w nocy nie trzeba daleko wstawać, aby nakarmić dziecko, a każde, nawet najmniejsze ułatwienie w pierwszych tygodniach z dzieckiem jest bardzo ważne.

Ważne też będzie odpowiednie oświetlenie w pokoju noworodka. Przez cały okres ciąży Twoje dziecko nie widziało ostrego światła naturalnego ani sztucznego, dlatego światło w jego pokoju powinno być lekko przytłumione. Zamiast górnej lampy, postaraj się używać bocznych, a okna w miarę możliwości zasłaniaj roletami lub zasłonami. Noworodkowi warto ograniczyć bodźce do minimum.

 

Zadbaj też o odpowiednią temperaturę w pokoju niemowlaka. Pamiętaj, że był przyzwyczajony do ciepła Twojego ciała i teraz, na świecie, może mu być zwyczajnie trochę chłodno.

 

Jeśli chodzi o odpowiednią pielęgnację noworodka, pamiętaj o emulsji do kąpieli dla niemowląt, najlepiej opartej na naturalnych olejach oraz o maści natłuszczającej pod pieluszkę, która zabezpieczy wrażliwą skórę przed niekorzystnym działaniem wilgoci. W

porównaniu do skóry dorosłych i starszych dzieci, skóra niemowlaka jest zdecydowanie cieńsza, a przez to bardziej delikatna i wrażliwa, a także podatna na urazy i otarcia. Ma też  większą skłonność do przesuszania się, dlatego warto zapewniać jej dodatkową warstwę ochronną. O zaletach produktów przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowlaka przeczytasz w zakładce PRODUKTY

 

Nie zapomnij też o tym, że wszystkie rzeczy maluszka powinny być uprane w płynie do prania przeznaczonym dla wrażliwej skóry dziecka. Nie zawierają one detergentów mogących podrażnić skórę niemowlaka, która nie ma wykształconej wystarczającej bariery ochronnej i zwykłe proszki do prania mogą wywołać reakcję alergiczną.

 

Podróż noworodka do domu

 

To ważny punkt, o którym warto pamiętać, bo to duże wydarzenie w pierwszych dniach z noworodkiem - zarówno dla rodziców, jak i dla maleństwa. Kiedy maluszek opuszcza szpital samochodem, powinien mieć fotelik samochodowy. W wielu szpitalach personel zwraca na to uwagę. Podróż samochodem będzie dla Ciebie i noworodka najbardziej komfortowa. Jeśli nie dysponujesz samochodem, poproś rodziców lub znajomych, ewentualnie, jeśli to możliwe, zamów taksówkę. Pamiętaj, że po porodzie możesz być osłabiona, a Twoje maleńkie dziecko przerażone otaczającym go światem. Dodawanie sobie wysiłku, a dziecku stresu może się okazać ponad siły.

 

Fotelik samochodowy to jedyna opcja bezpiecznego transportu dziecka w samochodzie. Podczas podróży nie wyjmuj dziecka z fotelika i nie przewoź w ramionach. Usiądź przy dziecku z tyłu, żeby czuło Twoją obecność, a jeśli płacze, zatrzymaj się i dopiero wtedy wyjmij dziecko z fotelika.

 

Zwróć też uwagę na pogodę za oknem. Jeśli Twoje dziecko urodziło się zimą, przygotuj kombinezon, ciepłą czapeczkę i kocyk, nawet jeśli dziecko przenosisz tylko do samochodu. Nawet krótka ekspozycja wrażliwej skóry dziecka, która była przez ostatnie 9 miesięcy przyzwyczajona do temperatury panującej w Twoim ciele, może być dla maluszka dużym szokiem.

 

Pomoc najbliższych

 

Pierwsze dni z noworodkiem dla świeżo upieczonej mamy mogą być szokiem nie tylko wtedy, kiedy poród był ciężki. Musisz nauczyć się, jakie są potrzeby niemowlaka - to wcale nie jest łatwe zadanie. Wszystko jest nowością - jak i jak często przewijać noworodka,

dlaczego dziecko płacze, jak często i jak długo karmić niemowlę - pytania się mnożą i wcale nie ma na nie jednej gotowej odpowiedzi. Jeśli jesteś przemęczona, obolała i nie masz pojęcia, co robić - nie martw się, to normalne. Z czasem nauczycie się z dzieckiem siebie nawzajem, ale to wymaga chwili cierpliwości. Nie istnieje instrukcja obsługi noworodka, dlatego pierwsze dni i tygodnie, kiedy będziecie się nawzajem poznawać, mogą być ciężkie.

 

Wiele kobiet, także wskutek hormonów, w pierwszych dniach macierzyństwa doświadcza tak zwanego BABY BLUES. Jest to nagły spadek nastroju, wynikający z nagromadzenia stresu, wysiłku, problemów z przystosowaniem się do zupełnie nowej sytuacji. Bez paniki. To minie. Daj sobie pozwolenie na kilka chwil słabości - w końcu nie codziennie zostajesz mamą. Nie bój się też prosić o pomoc. Każde wsparcie - mamy, teściowej, siostry, a nawet sąsiadki, ale przede wszystkim Twojego partnera będzie na wagę złota. Jeśli bliscy zaoferują się pójść z maleństwem na spacer, a Ty będziesz miała chwilę na sen, kąpiel lub po prostu na odrobinę nudy (która - jak się okaże - może być luksusem), nie bój się. Jeśli masz taką możliwość - korzystaj.

 

Komunikuj swoje potrzeby i uczucia partnerowi. Wielu ojców nie wie, z jakimi emocjami musi sobie poradzić matka w pierwszych dniach i tygodniach po pojawieniu się dziecka na świecie i zwyczajnie nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Angażuj go w kąpiel maleństwa, w spacery i uspokajanie maleństwa. Twój partner, podobnie jak Ty, już od pierwszych chwil powinien uczyć się dziecka i budować z nim intymną więź. Dla Ciebie jest to naturalny etap po ciąży, ale mężczyzna musi czuć, że w opiece nad dzieckiem ufasz mu na tyle, żeby nie bać się zostawić go samego z potomkiem. Jeśli będziesz miała w domu nie tylko partnera, ale też rodzica waszego dziecka, obojgu wam będzie dużo łatwiej.

 

Laktacja po porodzie

 

Pierwsze dni z noworodkiem to też czas, w którym Twoje piersi wypełnią się mlekiem. Jeśli chcesz karmić piersią - a pamiętaj, że to zawsze kwestia wyboru - możliwe, że na początku Twój organizm wyprodukuje więcej mleka, niż to konieczne. Później sam będzie wiedział, ile Twoje dziecko potrzebuje pokarmu na jedno karmienie, ale na początku możesz doświadczyć bolesnego i gwałtownego rozrostu piersi, które stają się niezwykle tkliwe i bolesne. Nazywamy to nawałem pokarmowym i jest to jak najbardziej naturalnym i fizjologicznym procesem. Z nawałem najlepiej radzić sobie naturalnymi sposobami - przystawiać dziecko do piersi tak często, jak to konieczne, żeby poczuć ulgę, a po karmieniu robić zimne okłady przez ok. 20 minut. Pierwsze dni z noworodkiem to też nauka karmienia dla was obojga - jeśli z jakiegoś powodu Twoje dziecko nie będzie chciało tak często jeść, odciągaj pokarm, ale tylko na tyle, żeby poczuć ulgę, nigdy do końca. Dla organizmu odciągnięcie pokarmu do końca to sygnał, że potrzebuje wyprodukować więcej. W ten sposób wpadniesz w błędne koło laktacji. Jeśli objawy nawału nie znikną do 6 doby po porodzie, skontaktuj się z lekarzem. Ważne, żeby być w stałym kontakcie z lekarzem, gdyż może dojść do zastoju pokarmu lub nawet zapalenia gruczołu piersiowego. Wtedy piersi stają się obrzmiałe, bolesne, a mleko nie chce lecieć. Wtedy pamiętaj o ciepłych okładach przed karmieniem, które ułatwiają wypływanie mleka, a po karmieniu o zimnych (żelowych, lub schłodzonymi liśćmi kapusty), żeby powstrzymać nadmierne gromadzenie się pokarmu.

 

Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, natychmiast zgłoś się do lekarza, możliwe, że będzie potrzebne podanie antybiotyku.

Jeśli będziesz miała problem z przystawianiem dziecka, możesz skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego lub położnej. Dopóki będziesz w szpitalu, pytaj położnych o wszystko, co sprawia Ci kłopot - od przewijania, po mycie dziecka i karmienie. To zupełnie normalne, że nie czujesz się pewnie w nowej roli i masz wątpliwości. Położne mają wieloletnie doświadczenie w pracy z mamami - będą wiedziały, jak odpowiedzieć na Twoje pytania. W ciągu pierwszych dni z noworodkiem możesz spodziewać się wizyty położnej środowiskowej.

 

To będzie czas, kiedy będziesz mogła zadać jej wszystkie nurtujące Cię pytania. Czy masz wystarczająco dużo mleka? Czy Twoje dziecko ma prawidłowy odruch ssania? Co mogę zrobić, kiedy dziecko płacze? Jak je przystawiać do piersi? Nie zapomnij też o swoim zdrowiu - czy wszystko u Ciebie prawidło się goi? Przed wizytą spisz wszystkie pytania na kartce, żeby żadne Ci nie umknęło. Zachęć partnera do zadania swoich pytań. On też może mieć wiele wątpliwości i być może chce nauczyć się obsługi maleństwa po to, żeby Cię odciążyć.

 

Bądź dla siebie wyrozumiała

 

Pamiętaj też o swoim samopoczuciu. Nie musisz koczować przy łóżku dziecka 24 godziny na dobę - nie bój się usnąć, kiedy maluszek będzie pod czułą opieką taty lub babci. Z doświadczenia wielu mam wiemy, że ciężko te rady wprowadzić w życie, ale jeśli to tylko możliwe - staraj się spać. Jeśli nie masz ochoty na odwiedziny rodziny i znajomych - nie bój się odmówić. Jeśli nie masz siły na sprzątanie i gotowanie - nie sprzątaj i zamów jedzenie na wynos. Ten czas jest wymagający, ale też wyjątkowy. Nie wyrzucaj sobie, że czegoś nie zrobiłaś, albo nie potrafisz uspokoić swojego dziecka. Twój niepokój jest normalny, ale wszystkie te rzeczy nie są niczym niezwykłym. Wszystkie mamy przechodzą przez to samo i wkrótce będzie lepiej.

 

Jeśli natomiast przez dłuższy czas czujesz się przytłoczona nowymi obowiązkami związanymi z macierzyństwem, pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc do psychologa. Takiej pomocy też się nie bój. Zwrócenie się o profesjonalną pomoc wcale nie oznacza, że jesteś złą matką. Wręcz przeciwnie - jesteś wystarczająco odpowiedzialna, żeby poszukać rozwiązania, które przyniesie Ci wytchnienie.

 

Zobacz również: